Αγώνας ρεβάνς για τα μπαράζ παραμονής. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ, σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας, ακολουθεί παράταση κι, αν χρειαστεί, πέναλτι. Όποια ομάδα κερδίσει θα παίζει του χρόνου στην πρώτη κατηγορία.

* Στο πρώτο παιχνίδι (Άμκαρ Περμ – Ταμπόφ 2-0): Δύο γκολ μέσα σε 20 λεπτά (60’, 79’) στο δεύτερο μέρος, έδωσαν τεράστιο προβάδισμα στην Άμκαρ, η οποία ήταν σε γενικές γραμμές καλύτερη και άξιζε να πάρει τη νίκη έναντι της ανούσιας Ταμπόφ.

* Στα 5/8 τελευταία παιχνίδια της Ταμπόφ στο πρωτάθλημα σημειώθηκαν 2-3 γκολ.

* Στα 9/10 τελευταία παιχνίδια της Άμκαρ Περμ στο πρωτάθλημα σημειώθηκαν 2-3 γκολ.

ΤΑΜΠΟΦ

Ήλπιζε σε κάτι καλύτερο στο Περμ, ώστε να έχει σοβαρές πιθανότητες να αντιστρέψει την κατάσταση και να πάρει την άνοδο στον σημερινό αγώνα ρεβάνς που διεξάγεται στη δική της έδρα, όμως έτσι που τα κατάφερε η Ταμπόφ, θα πρέπει να ανέβει ένα… βουνό ώστε να ανατρέψει τα δεδομένα. Προσέγγισε το παιχνίδι περισσότερο αμυντικά απ’ ότι μάλλον θα έπρεπε, φοβήθηκε την Άμκαρ και παρότι η στρατηγική της απέδωσε καρπούς για 45 λεπτά, δεν συνέβη το ίδιο και στο δεύτερο μέρος. Οι γηπεδούχοι ενέτειναν την πίεση στα καρέ της, έβγαλαν περισσότερους παίκτες στην επίθεση και σκόραραν δις, αποκτώντας τεράστιο προβάδισμα.

Τερμάτισε στην 4η θέση της β’ κατηγορίας με 68 βαθμούς (20-8-10) και στηρίχθηκε σχεδόν αποκλειστικά στην έδρα της, όπου είχε εντυπωσιακές επιδόσεις (15-2-2), σημειώνοντας, μάλιστα, εκεί τα 42 από τα συνολικά 57 γκολ της σε όλη τη χρονιά. Επανέρχεται στην αποστολή ο Ντουτόφ (Μέσος, 2/0) που εξέτισε, έτσι μοναδική απουσία θα είναι αυτή του τραυματία Κίλιν (Μέσος, 9/0).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Άμκαρ Περμ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Στα 5/8 τελευταία παιχνίδια της στο πρωτάθλημα σημειώθηκαν 2-3 γκολ (Δες το στον Stoiximan).

Το Ταμπόφ – Άμκαρ Περμ παίζει στον Stoiximan

ΑΜΚΑΡ ΠΕΡΜ

Ήταν ευθύς εξαρχής το απόλυτο φαβορί στο ζευγάρι με την Ταμπόφ και φρόντισε να το επιβεβαιώσει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι η Άμκαρ Περμ, καθώς χωρίς να φτάσει σε εντυπωσιακά επίπεδα απόδοσης, έφτασε στην εντός έδρας νίκη με 2-0 που της δίνει τεράστιο προβάδισμα για την παραμονή στην κατηγορία. Μπορεί στο πρώτο μέρος να μην έφτασε στο γκολ, ωστόσο όταν ο Εβσέεφ φρέσκαρε την ομάδα του με τις αλλαγές στο β’ μέρος, αυτή απέκτησε ταχύτητα και έφτασε στα δύο γκολ.

Τερμάτισε στην 13η θέση της α’ κατηγορίας με 35 βαθμούς (9-8-13), μακριά από την έδρα της τα πήγε εξαιρετικά (6-4-5), αν σκεφτεί κανείς πως σκόραρε μόλις 10 φορές. Επανέρχεται στην αποστολή ο Μποντούλ (Επιθετικός, 25/1) που εξέτισε, ωστόσο δεν θα της λείψουν και πάλι τα προβλήματα, αφού εκτός έμειναν οι Ζάιτσεφ (Αμυντικός, 14/0), Σαΐντ (Μέσος, 11/1), Ολανάρε (Επιθετικός, 8/2) και Γκασίλιν (Μέσος, 6/0), όπως κι ο τιμωρημένος Γκασένκοφ (Μέσος, 23/2).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Ταμπόφ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Στα 9/10 τελευταία παιχνίδια της στο πρωτάθλημα σημειώθηκαν 2-3 γκολ.