*19η αγωνιστική

*Σε προηγούμενους γύρους: Στενχάουσμιρ-Φόρφαρ 0-0, Φόρφαρ-Στενχάουσμιρ 1-3

*7/8 αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΣΤΕΝΧΑΟΥΣΜΙΡ

Προηγούμενο ματς: Η Στενχάουσμιρ κέρδισε με 1-2 εκτός έδρας την Κλάιντ, σκοράροντας δύο γκολ με τον Άιτκεν (14’, 66’), πριν μειώσει στις καθυστερήσεις με τον Ντάνιχι στο τελικό σκορ η αντίπαλος της.

Η Στενχάουσμιρ κέρδισε με 1-2 εκτός έδρας την Κλάιντ, έχοντας ως πρώτο και ξεκάθαρο στόχο να επιστρέψει και στις καλές εμφανίσεις. Αυτή ήταν η ένατη συνεχόμενη νίκη, 11η στα 13 τελευταία παιχνίδια που δεν έχει καμία ήττα.

Και στο γήπεδό της έχει πετύχει ως τώρα 5/5 νίκες στα πιο πρόσφατα παιχνίδια που έχει παίξει σε αυτό μέχρι στιγμής.

Με τέτοια φόρμα είναι λογικό να βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, με την καλύτερη άμυνα της κατηγορίας, ξεφεύγοντας στο +8 από την δεύτερη θέση, αν και έχει παιχνίδι περισσότερο.

Στενχάουσμιρ Στατιστικά

*5/6 N/G στα τελευταία παιχνίδια της

*7/10 under 2,5 εκτός έδρας.

ΦΟΡΦΑΡ

Προηγούμενο ματς: H Φόρφαρ έφερε 0-0 εντός έδρας με την Ιστ Φάιφ, παρόλο που έπαιξε με παίκτη λιγότερο για παραπάνω από ένα ημίχρονο.

Η Φόρφαρ έμεινε στο 0-0 εντός έδρας απέναντι στην Ιστ Φάιφ, παραμένει τουλάχιστον αήττητη, ακόμη και αν δεν έχει κερδίσει στους πέντε τελευταίους αγώνες πρωταθλήματος.

Το εντυπωσιακό είναι πώς και οι τρεις νίκες που έχει πετύχει τη φετινή σεζόν είναι μακριά από την έδρα της! Σε αυτήν δεν έχει κερδίσει ακόμη στο πρωτάθλημα, με τέσσερις ήττες και τέσσερις ισοπαλίες.

Έχει εφτά ισοπαλίες, τις περισσότερες στην κατηγορία, αλλά διατηρείται πάντα εκτός τελευταίας θέσης, που οδηγεί στα play off παραμονής, στο +7 από αυτήν, ούσα στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ είναι στο -13 από την πρώτη τετράδα και τις θέσεις που οδηγούν στα play off ανόδου.