ΣΤΕΝΧΑΟΥΣΜΙΟΥΡ - ΦΟΡΦΑΡ Προγνωστικά

*Αγώνας μελλοντικής αγωνιστικής που οι ομάδες αποφάσισαν να τον δώσουν τώρα

*Στον πρώτο γύρο: Φόρφαρ – Στενχάουσμιρ 1-2

ΣΤΕΝΧΑΟΥΣΜΙΡ

Προηγούμενο ματς: Η Στενχάουσμιρ έχασε με 2-1 εκτός έδρας από την Ελγκιν, αν και ισοφάρισε με τον Σιούελ στο 40’, πριν βρεθεί πίσω στο σκορ από τέρμα του Ντίνγκγουολ στο 18’, αλλά δέχθηκε δεύτερο τέρμα πριν λήξει το πρώτο ημίχρονο από τον Χέστερ στις καθυστερήσεις του.

Η Στενχάουσμιρ ηττήθηκε με 2-1 εκτός έδρας από την Ελγκιν, γνωρίζοντας την τρίτη της ήττα στα εφτά τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος που δεν έχει πετύχει κάποια νίκη! Στο γήπεδό της έχει δύο σερί ισοπαλίες, τέσσερις στους έξι τελευταίους αγώνες όπου έχει μόλις μία ήττα.

Διατηρείται στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα, απέχοντας ελάχιστα πιο κοντά από την τέταρτη και τελευταία που οδηγεί στα πλέι οφς για την άνοδο, ούσα στο -3 από αυτήν, ενώ είναι στο +4 από την ουραγό που θα παίξει πλέι οφς παραμονής! Και έχει ακόμη τη χειρότερη άμυνα της κατηγορίας.

Μετά και το τελευταίο αποτέλεσμα υπήρξε αποχώρηση του προηγούμενου τεχνικού τιμ, με τον αμυντικό της Σον Κράιτον να αναλαμβάνει χρέη υπηρεσιακού προπονητή. Ο ίδιος δεν μπορεί να αγωνιστεί απόψε λόγω τραυματισμού, όπως και οι αμυντικοί Κόρμπετ, Χίγκινς που έχουν κάποιες ενοχλήσεις.

Στενχάουσμιρ Στατιστικά

*Εχει 17/18 over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 16 συνεχόμενα G/G

*Εχει 9/11 G/G εντός έδρας, εννιά σερί στα πιο πρόσφατα

*Εχει 9/11 over 2,5 εντός έδρας

ΦΟΡΦΑΡ

Προηγούμενο ματς: Η Φόρφαρ κέρδισε 1-0 εντός έδρας την Αλμπιον Ρόβερς, με τέρμα του Αρμουρ στο 33ο λεπτό, ούσα ελαφρώς καλύτερη από την αντίπαλο της.

Η Φόρφαρ πέτυχε επιτέλους την πρώτη της νίκη με τον Ρέι ΜακΚίνον στον πάγκο της, κερδίζοντας 1-0 την Αλμπιον Ρόβερς. Αυτή ήταν η πρώτη της νίκη έπειτα από πέντε αγώνες, στους οποίους είχε τρεις ήττες. Και μακριά από το γήπεδο της δεν κερδίζει εδώ και τρία παιχνίδια, με δύο ήττες σε αυτό το διάστημα.

Αλλά παραμένει στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, την μοναδική που οδηγεί στα πλέι οφς για την παραμονή, όμως πλέον είναι ισόβαθμη με την ομάδα που είναι ακριβώς από πάνω της, υστερώντας κατά τρία γκολ στη διαφορά τερμάτων, έχοντας και τη χειρότερη επίθεση του πρωταθλήματος.

Παραμένει εκτός λόγω τραυματισμού ο επιθετικός Κίτινγκς, χτύπησε και λείπει και ο αμυντικός Μπρίντλεϊ, επιστρέφουν από τιμωρία ο αμυντικός Εντίτι και ο μέσος Χάτον.