*23η αγωνιστική

*Σε προηγούμενους γύρους: Εδιμβούργο – Φόλκερκ 0-3, Φόλκερκ – Εδιμβούργο 2-0

*Και οι τρεις αγώνες τους στο παρελθόν έχουν λήξει N/G και 2-3 γκολ

ΕΔΙΜΒΟΥΡΓΟ

Προηγούμενο ματς: Το Εδιμβούργο έχασε με 2-1 εκτός έδρας από την Αλόα, χωρίς να είναι πολύ χειρότερη της αντιπάλου της, απλά εκείνη ήταν πιο αποτελεσματική. Δέχθηκε δύο γκολ σχετικά νωρίς, από τον Σαμόν (17’, 27’), ενώ παρόλο που πάλεψε ως το τέλος, το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τον Ρόμπερτσον στο 53ο λεπτό.

Το Εδιμβούργο έχει να αγωνιστεί δύο εβδομάδες, όσο καιρό είχε να «χωνέψει» την ήττα που γνώρισε από την Αλόα με 2-1 εκτός έδρας. Αυτή ήταν η δεύτερη σερί ήττα του, με την προηγούμενη στο γήπεδό του, από την πρωτοπόρο Ντανφέρμλιν.

Υποχώρησε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ισόβαθμη με τη σημερινή της αντίπαλο που είναι μία υψηλότερα, αλλά και με δύο αγώνες περισσότερους, πάντα σε σημαντική απόσταση ασφαλείας, στο +5 συγκεκριμένα, από την πέμπτη θέση που δεν οδηγεί στα πλέι οφς για την άνοδο και τη σημερινή της αντίπαλο. Αλλά έμεινε πάλι λίγο πίσω, στο -7 για την ακρίβεια, από την κορυφή και την απευθείας άνοδο.

Απουσιάζει ο αμυντικός Μπράιαν που δεν θα παίξει ξανά φέτος.

Εδιμβούργο Στατιστικά

*Εχει 4/5 over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 10/14 over 2,5 εντός έδρας

*Εχει 9/14 N/G εντός έδρας

ΦΟΛΚΕΡΚ

Προηγούμενο ματς: Η Φόλκερκ κέρδισε 1-2 εκτός έδρας την Αλόα, παρόλο που βρέθηκε να χάνει από τέρμα του Ντόνελι στο 21ο λεπτό, ισοφαρίζοντας με τον ΜακΚέι στην εκπνοή του ημιχρόνου και παίρνοντας τη νίκη με γκολ του Μπάρελ στο 77ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η Φόλκερκ κέρδισε με 1-2 εκτός έδρας την Αλόα, αλλά για το κύπελλο Σκοτίας, με αυτήν να είναι η τέταρτη συνεχόμενη νίκη της, ενώ δεν χάνει εδώ και εφτά αγώνες μακριά από την έδρα της, με τέσσερις νίκες σε αυτό το διάστημα. Και στο πρωτάθλημα ειδικά δεν χάνει εδώ και έξι αγωνιστικές, με τέσσερις νίκες σε αυτό το διάστημα.

Εχει ανέβει στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, αν και ισόβαθμη με τη σημερινή της αντίπαλο που είναι μία πιο κάτω, έχοντας όμως και δύο αγώνες λιγότερους από αυτήν, παραμένοντας στο -7 από την κορυφή και την απευθείας άνοδο, ενώ απομακρύνθηκε στο +5 από την πρώτη ομάδα που είναι εκτός πρώτης τετράδας και θέσεων που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο, έχοντας και παιχνίδι λιγότερο. Και διαθέτει την καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος.

Ο τραυματία αμυντικός Γουάτσον συνεχίζει να απουσιάζει από τις υποχρεώσεις της ομάδας.