* 31η αγωνιστική

* Goal/Goal τα 6/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στο 1ο γύρο (16/12): Μποαβίστα – Γκιμαράες 1-1

ΓΚΙΜΑΡΑΕΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (3-0) από την Σπόρτινγκ. Σκόρερ των γηπεδούχων οι Γκονσάλβες (30’) και Γκιόκερες (45+3’, 49’).

Δεν κατάφερε να γίνει η πρώτη ομάδα της Liga Portugal που θα πάρει πόντους στο “Αλβαλάδε”, έγινε το τελευταίο θύμα της μελλοντικής πρωταθλήτριας με αποτέλεσμα να βρεθεί στο -5 από την 3η θέση, έχοντας ωστόσο εξασφαλισμένο ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Δεν επέτρεψε πολλές τελικές (9) στην Σπόρτινγκ, αλλά οι πλειοψηφία τους ήταν υψηλής επικινδυνότητας (2.29 xGoals). Με σεταρισμένη άμυνα τρυπήθηκε κάθετα δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο, δεν είχε λύσεις για το μαρκάρισμα του Γκιόκερες, ο οποίος τέλειωσε το ματς στο 49’ αξιοποιώντας μία ακόμη συνεργασία χαμηλών μέτρων.

Τίποτα επιθετικά από την ομάδα του Πατσέκο, στην χειρότερη δημιουργική της εμφάνιση στην σεζόν (0.26 xGoals), έπαιξε ρόλο ότι πέρασε αλλαγή μετά το 3-0 ο MVP της ομάδας Ζότα Σίλβα (εξτρέμ).

“Θέλουμε πραγματικά να επιστρέψουμε στις νίκες και είμαι πολύ περήφανος για τους παίκτες μου. Κάνουμε μια λαμπρή σεζόν, αλλά στη Βιτόρια κοιτάμε μπροστά και έχουμε τεράστια φιλοδοξία.” δήλωσε ο κόουτς Πατσέκο.

Εξέτισαν τιμωρίες στη Λισαβόνα οι βασικοί Φερνάντες (στόπερ), Γκασπάρ (δεξί μπακ), αντιθέτως εκεί συμπλήρωσε κάρτες ο Ολιβέιρα (φορ). Ερωτηματικά οι μπακ/χαφ Φρέιτας, Μάνγκας, χάνει το υπόλοιπο της σεζόν ο Μέντες (εξτρέμ).

ΓΚΙΜΑΡΑΕΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 4/6 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΜΠΟΑΒΙΣΤΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Εστρέλα Αμαδόρα. Ο Πίνιο (75’) άνοιξε το σκορ για την Εστρέλα και ο Αμπασκάλ (90+2’) ισοφάρισε για την Μποαβίστα.

Ούτε στο ντεμπούτο (δεύτερη θητεία) του κόουτς Σιμάο κατάφεραν να επιστρέψουν στις νίκες οι “πάνθηρες”, συμπλήρωσαν 5 ματς δίχως “τρίποντο” (0-2-3) και συνεχίζουν να αγωνιούν στη μάχη επιβίωσης, με το +2 από την επικίνδυνη ζώνη.

Απείλησε πρώτη η Μποαβίστα στο “εξάποντο” του περασμένου Σαββάτου, ακολούθως έχασε τετ α τετ με τον Μπόζενικ, ενδιάμεσα η Εστρέλα είχε δοκάρι σε σέντρα-σουτ κι έκλεισε το ημίχρονο με μεγάλη ευκαιρία μετάβασης (σπουδαία επέμβαση Γκονσάλβες).

Συνεχίστηκε το ρευστό παιχνίδι μετά την ανάπαυλα, η Εστρέλα απείλησε σε αντεπίθεση πριν προηγηθεί με απίθανη εκτέλεση φάουλ από τα 25 μέτρα! Πίεσε εντόνως στα τελευταία λεπτά η Μποαβίστα, ξόδεψε μεγάλη ευκαιρία σε ροή αγώνα, πριν ισοφαρίσει με τον στόπερ της σε κόρνερ.

“Καταλαβαίνω πόσο δύσκολη ήταν αυτή η σεζόν για αυτήν την ομάδα. Αυτό που συνειδητοποιώ καθημερινά είναι ότι αυτοί οι τύποι είναι ζωντανοί και έτοιμοι να πολεμήσουν. Όλοι γνωρίζουμε το σενάριο που αντιμετωπίζουμε μέχρι το τέλος της σεζόν.” δήλωσε ο κόουτς Σιμάο.

Επιστρέφει από τιμωρία καρτών ο αρχηγός Πέρες (μέσος), διαθέσιμος μετά από καιρό κι ο κίπερ Σέζαρ. Πλήγμα ο τραυματισμός του αρχισκόρερ Μπόζενικ (φορ), δεν θα ταξιδέψει, όπως και οι μακροχρόνια τραυματίες Νταμπό (αρ. μπακ), Πιρές (κίπερ).