1η αγωνιστική

*Goal/Goal τα 7/8 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΣΟΥΝΤΣΒΑΛ

Προηγούμενο ματς: Ήττα 1-0 από τη Μπρομαποϊκάρνα, σε φιλικό προετοιμασίας. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα με πέναλτι στο 14ο λεπτό.

Δεν κατάφερε να δείξει ιδιαίτερα ανταγωνιστική την περασμένη σεζόν η Σούντσβαλ και να διεκδικήσει την άμεση επιστροφή της στη μεγάλη κατηγορία. Αντιθέτως, έδωσε μάχη για να αποφύγει ακόμη και τα χειρότερα και εν τέλει το πέτυχε, καθώς τερμάτισε στα μέσα της κατάταξης και μόλις στο +2 από τα μπαράζ.

Για δεύτερη διαδοχική χρονιά θα πορευτεί υπό τις οδηγίες του Ντάγκλας Γιάκομπσεν, ο οποίος είδε την ομάδα του να μένει εκτός κυπέλλου από τη φάση των ομίλων, συγκεντρώνοντας ένα βαθμό στα τρία ματς εκεί (0-1-2). Δίνεται ως ένα από τα φαβορί φέτος για να διεκδικήσουν την άνοδο.

Σούντσβαλ Στατιστικά

*Goal/Goal τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 3/4 τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΕΣΤΕΡΣΟΥΝΤ

Προηγούμενο ματς: Ήττα 1-0 από τη Σκέβντε, σε φιλικό προετοιμασίας. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 58ο λεπτό.

Ανάμεικτα τα συναισθήματα που άφησε στην Έστερσουντ η περασμένη σεζόν. Μπορεί να μην κατάφερε να διεκδικήσει την άνοδο στα “μεγάλα σαλόνια”, ωστόσο είχε πολύ καλύτερη παρουσία από αυτή του 2022, όταν και απέφυγε στο φινάλε τον υποβιβασμό στην τρίτη κατηγορία. Το φινάλε τη βρήκε στην πέμπτη θέση, στο -13 από τα πλέι οφ ανόδου.

Συνεχίζει πάντως υπό τις οδηγίες του Μάγκνους Πάουελ για τρίτη σερί χρονιά. Νωρίτερα στη σεζόν, είδε την πορεία της στο κύπελλο να ολοκληρώνεται από τη φάση των ομίλων, όπου σε τρία παιχνίδια είχε μια νίκη και δυο ήττες. Σύμφωνα με το σετ αποδόσεων, θα παλέψει για την παραμονή και φέτος.