13η αγωνιστική

*Μετρούν 8/10 παιχνίδια με under 2.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Ελσίνκι δεν έχει υποστεί ήττα από την Κουόπιο στα πρόσφατα 7 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

*Α’ Γύρος: Κουόπιο – Ελσίνκι 0-0

ΕΛΣΙΝΚΙ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα με αντίπαλο την Ίντερ Τούρκου, εκτός έδρας, στο πλαίσιο του Κυπέλλου. Οι δύο ομάδες δεν αξιοποίησαν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν στο 90λεπτο και το ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι. Εκεί, επικράτησε με 5-4 η Ίντερ Τούρκου.

Η Ελσίνκι δε διανύει περίοδο φόρμας και ο προβληματισμός μεγαλώνει. Προέρχεται από τον αποκλεισμό στο Κύπελλο, καθώς έπειτα από το 0-0 της κανονικής διάρκειας εναντίον της Ίντερ Τούρκου, έχασε στα πέναλτι και απώλεσε έναν από τους στόχους της σεζόν. Η ομάδα του Τόνι Κόσκελα δεν έχει καταφέρει να πανηγυρίσει νίκη στα τρία τελευταία ματς για το πρωτάθλημα, με δύο σερί ήττες από Ούλου (0-1) και Μάριεχαμν (2-1). Όσον αφορά την αποστολή, είναι εκτός οι τραυματίες Τοΐβιο, Μόρεν, Ιλίτολβα, Χέτεμαϊ, όπως και οι Ρίκου Ρίσκι, Ρόοπε Ρίσκι. Εκτός και ο Μπουλετζάμπ. Επιστρέφει ο Βάανανεν.

Ελσίνκι Στατιστικά

*5/6 παιχνίδια τελευταία με No Goal

*4/5 αναμετρήσεις με under 2.5 γκολ

*Δέχεται γκολ σε 5/6 ως γηπεδούχος

ΚΟΥΟΠΙΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 2-2 εκτός έδρας, με αντίπαλο τη Χάκα, για το Κύπελλο. Στο 13’ ο Βαϊρίνεν με πέναλτι σκόραρε για το 0-1, όμως ο Ρόγκερσον στο 31’ ισοφάρισε σε 1-1 για το ημίχρονο. Στο 46’ ο Γκάμπριελ Μπίσπο σκόραρε για το 1-2 της Κουόπιο. Στο 72’ ο Έργουιν έκανε το 2-2 και στα πέναλτι επικράτησαν οι φιλοξενούμενοι με 2-4.

H Κουόπιο δυσκολεύτηκε αρκετά στην αναμέτρηση Κυπέλλου στην έδρα της Χάκα (2-2), προηγήθηκε δύο φορές, ωστόσο, χρειάστηκε η διαδικασία των πέναλτι για να πανηγυρίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Νωρίτερα, για το πρωτάθλημα, πήρε επίσης μια δύσκολη νίκη επί της Ούλου (2-1) εντός έδρας, με ανατροπή στο δεύτερο μέρος. Πάει στο ντέρμπι κορυφής με την Ελσίνκι ούσα στο +3 και με ένα ματς λιγότερο. Εκτός αποστολής έμειναν οι Βέτελι και Σιτσινάβα. Εκτός έως τα μέσα Ιουλίου και ο Βάλεντιστς.