*Πλέι οφ πρωταθλητή, τελευταία αγωνιστική.

*Για να κατακτήσει το πρωτάθλημα η Ελσίνκι, χρειάζεται νίκη, ισοπαλία, ή ήττα μέχρι δύο γκολ. Η Κουόπιο αντίστοιχα θέλει νίκη με τουλάχιστον τρία γκολ διαφορά για να στεφθεί εκείνη πρωταθλήτρια.

*Στην κανονική διάρκεια: Ελσίνκι – Κουόπιο 2-2 και Κουόπιο – Ελσίνκι 2-1

*8/10 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Under 2,5

*4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με goal/goal

*Αήττητο δέκα αγώνων τρέχει η Κουόπιο απέναντι στην Ελσίνκι (0-8-2)!

ΕΛΣΙΝΚΙ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με οδυνηρό τρόπο με 3-2 από την Βάασα εκτός έδρας την περασμένη αγωνιστική. Δέχτηκε δύο γκολ από νωρίς (2′, 14′), αλλά βρήκε τα αποθέματα να ισοφαρίσει (40′, 77′). Ωστόσο, λύγισε στο τελευταίο λεπτό και είδε την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα της για τρίτη φορά (90+4′).

Το γκολ που δέχτηκε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων απέναντι στην Βάασα είναι αυτό που της στέρησε μαθηματικά το πρωτάθλημα την προηγούμενη αγωνιστική και σήμερα έχει έναν «τελικό», στον οποίον βέβαια έχει τεράστιο προβάδισμα και μόνο με αυτοκτονία θα χάσει τον τίτλο. Έχει βέβαια μπροστά της τον κακό της δαίμονα τα τελευταία χρόνια. Τραυματίες οι Μαένπαα, Ίλιεβ, Μορέν και Στοπίν.

Ελσίνκι Στατιστικά

*Σκοράρει πρώτη στα 5/6 τελευταία παιχνίδια της

*4/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Over 2,5

ΚΟΥΟΠΙΟ

Προηγούμενο ματς: Έκανε το χρέος της και με εξαιρετική εμφάνιση κέρδισε με 3-1 την Χόνκα εντός έδρας την περασμένη αγωνιστική. Μπήκε δυνατά και βρήκε δύο γρήγορα γκολ (14′, 21′), δέχτηκε την μείωση του σκορ στο 42′ αλλά με το ξεκίνημα της επανάληψης καθάρισε το ματς (48′).

Το δώρο της Βάασα αφήνει αναμμένη την φλόγα του τίτλου. Θα πρέπει να κάνει ιστορική εμφάνιση στην πρωτεύουσα σήμερα προκειμένου να πάρει έναν τίτλο, τον οποίον θα μπορούσε να είχε πάρει εκείνη αν δεν «αυτοκτονούσε» σε προηγούμενα παιχνίδια, χάνοντας εύκολους βαθμούς. Τιμωρημένοι οι Σιτσένιε και Μπίσπο, Πάντα εκτός με τραυματισμό ο Βέτελι.