* Αήττητη στα 7 τελευταία μεταξύ τους η Σεϊναγιόεν, κέρδισε τα 3 πιο πρόσφατα, μόνο 1 εκτός.

* G/G οι 7/9 τελευταίες αναμετρήσεις τους, οι 6 με over 2,5.

* Πρώτος γύρος: Σεϊναγιόεν-Ίλβες 1-0 (19/04)

Δείτε τα προγνωστικα για στοιχημα σήμερα

ΙΛΒΕΣ

Προηγούμενο ματς: Ήττα από τη Σεϊναγιόεν για το κύπελλο εντός με 2-4. Δέχτηκε δύο γκολ από Χάνολα (13’) και Μορένο (22’), ισοφάρισε με δύο γκολ του Χάραλα (33’, 45’+2), δέχτηκε άλλα δύο στην επανάληψη από τους Καργιαλάινεν (51’) και Άρσαλο (85’).

Στο ίδιο γήπεδο αναμετρήθηκαν στο κύπελλο και το αποτέλεσμα ήταν αρνητικό για εκείνη. Το κύπελλο αποτελούσε στόχο αφού ήταν και η κάτοχος του τίτλου, επομένως ένας πρόωρος αποκλεισμός δεν είναι ό,τι καλύτερο για την ψυχολογία της ομάδας.

Στο πρωτάθλημα πάντως έχει βρει σε απόλυτο βαθμό το δρόμο της, πολύ σπουδαίο αποτέλεσμα το 2-0 στο Τούρκου επί της Ίντερ. Αν “ζευγαρώσει” τις νίκες της μπορεί να ελπίζει ακόμα και στη διεκδίκηση της πρώτης θέσης, το βασικό ζητούμενο είναι όμως το να μη χάσει και βρεθεί κάτω από τη Σεϊναγιόεν, με την οποία είναι ισόβαθμη και απλώς υπερτερεί στη διαφορά τερμάτων.

Ίλβες Στατιστικά

* Στα 5 τελευταία μετράει 4 G/G.

* Έχει ηττηθεί στα 2 τελευταία εντός, από Κουόπιο (1-2) και Σεϊναγιόεν (2-4).

ΣΕΪΝΑΓΙΟΕΝ

Προηγούμενο ματς: Νίκησε με 4-2 την Ίλβες εκτός έδρας για το κύπελλο. Προηγήθηκε με 2-0 με Χάνολα (13’) και Μορένο (22’), ισοφαρίστηκε από τον Χάραλα (33’, 45’+2), πήρε τη νίκη με άλλα δύο τέρματα στην επανάληψη από τους Καργιαλάινεν (51’) και Άρσαλο (85’).

Πέρασε μια φορά με νίκη από το Τάμπερε και ελπίζει για το 2/2 στο πρωτάθλημα. Το τελευταίο 3-1 επί της Έκενας την έβαλε πάλι στο σωστό δρόμο μετά την ήττα-σοκ εντός από τη Μαριεχάμν, προς το παρόν δεν τίθεται καν θέμα ανησυχίας ως προς το αν θα βρίσκεται στην πρώτη εξάδα.

Σημαντικό πάντως για τη συνέχεια είναι το συγκεκριμένο παιχνίδι, με νέο διπλό επί της Ίλβες, μπορεί να δει ακόμα ψηλότερα, ως και την πρώτη θέση.