*Πρώτο ματς για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας Betsson, θα ακολουθήσει ρεβάνς στην έδρα της Καλλιθέας.

*Πέντε φορές έχουν αναμετρηθεί οι δύο ομάδες, ο Παναιτωλικός παρέμεινε αήττητος (2-3-0).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 3-0 επί της Κηφισιάς. Το 1-0 ο Ζοάο Πέδρο με πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Το 2-0 έκανε ο Α. Ντουάρτε στο 61’, το τελικό 3-0 ήρθε απ’ τον Μπ. Ντουάρτε στο 78’. Δίκαιο το αποτέλεσμα.

Είχε τεράστια ανάγκη τη νίκη στο εντός έδρας ματς του Σαββάτου κόντρα στην Κηφισιά, ήταν απ’ τα ματς που είχε «σημαδέψει». Ανώτερος απ’ τον αντίπαλο στο πρώτο ημίχρονο, βρήκε ρυθμό και ευκαιρίες, δε σκόραρε μόνο εξαιτίας της καλής απόδοσης του γκολκίπερ Αναγνωστόπουλου. Τελικά βρήκε το γκολ στις καθυστερήσεις με το πέναλτι του Ζοάο Πέδρο, στο δεύτερο μέρος διαχειρίστηκε άψογα την κατάσταση και ουσιαστικά τελείωσε το ματς με το 2-0 στο 61’. Από εκεί και έπειτα το παιχνίδι ήταν τυπική διαδικασία, η Κηφισιά ήταν ανήμπορη να διεκδικήσει κάτι απ’ το ματς.

«Μπράβο για τη νοοτροπία, για την εικόνα και το αποτέλεσμα στα παιδιά. Στα τελευταία παιχνίδια η εικόνα μας είναι καλή. Δεν είχαμε τη βαθμολογική συγκομιδή που θα έπρεπε. Όμως σήμερα η εικόνα και η νίκη με κάνουν χαρούμενο. Εξελισσόμαστε ως ομάδα και βήμα-βήμα πρέπει να διατηρήσουμε αυτό το προφίλ», είπε ο κόουτς Πετράκης. Η ομάδα του επέστρεψε στις νίκες μετά από τέσσερις σερί ήττες, οι τρεις εκτός έδρας.

Ανέβηκε στους εννέα πόντους ο Παναιτωλικός και πλέον είναι 12ος, στο +1 από ΠΑΣ Γιάννινα και Κηφισιά, στο -2 απ’ τον Βόλο και στο -3 απ’ τον Ατρόμητο. Θα έχει αλλαγές η ενδεκάδα σήμερα, την Κυριακή υποδέχεται την ΑΕΚ.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Έρχεται από 4/5 Over 2.5 σ’ όλες τις διοργανώσεις.

*Έρχεται από 3/5 G/G σ’ όλες τις διοργανώσεις.

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΚΑΛΛΙΘΕΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 κόντρα στον Διαγόρα. Το 1-0 στο 8’ για τον Διαγόρα, έκανε το 2-0 στο 69’ με τον Μανιά. Μείωσε η Καλλιθέα στο 88’ με τον Λουκίνα.

Έρχεται με «λαβωμένο» το ηθικό στο σημερινό ματς, το Σάββατο έχασε εκτός έδρας απ’ τον Διαγόρα για τη Super League 2. Δεν έκανε καλή εμφάνιση, δέχτηκε γκολ μόλις στο 8’ και αυτό έφερε νέα δεδομένα στο ματς, ο Διαγόρας έπαιξε ιδιαίτερα παθητικά και δεν επέτρεψε στην Καλλιθέα να βγάλει φάσεις και να βρει ρυθμό. Από στατική φάση το 2-0 στο 69’ για τον Διαγόρα Ρόδου, η Καλλιθέα μείωσε στο 88’ με τον ίδιο τρόπο, αλλά δεν κατάφερε κάτι περισσότερο.

Επιστροφή στις ήττες για την ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη, που ερχόταν από τρεις διαδοχικές νίκες, στις δύο δε δέχτηκε γκολ. Έμεινε στους 20 πόντους και είναι δεύτερη στον Νότιο Όμιλο, στο -2 απ’ τα Χανιά και στο +1 απ’ την Καλαμάτα. Έμειναν εκτός κάποιοι παίκτες, έτσι ώστε να πάρουν ανάσες, ακολουθεί μεγάλο ντέρμπι με την Καλαμάτα εντός έδρας την Κυριακή.

Η αποστολή: Βοσνιάδης, Κότσαρης, Σακελλιάδης, Μεχίας, Ρομαό, Μανθάτης, Μαρότα, Βλάχος, Ποζατζίδης, Ουές, Τσιντώνης, Μπουλούλης, Βασιλόγιαννης, Ματίγια, Ντεμέτριους, Έντλουντ, Σίλβα, Μουστακόπουλος, Κακακιός, Λουκίνας, Κυνηγόπουλος, Βερτάινεν.