*3η αγωνιστική για πλέι-άουτ. Οι τελευταίες δύο ομάδες της βαθμολογίας υποβιβάζονται απευθείας στη Σούπερ Λιγκ 2.

*Στην κανονική διάρκεια: Παναιτωλικός – Ιωνικός 1-0, Ιωνικός – Παναιτωλικός 1-1.

*Μετρούν 4/5 μεταξύ τους G/G μετά την άνοδο του Ιωνικού, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

Δείτε τα Προγνωστικά Super League

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-3 κόντρα στη Λαμία. Το 1-0 ο Λιάβας στο 55’, ισοφάρισε ο Μεδίνα στο 66’, το 1-2 ήρθε ένα λεπτό αργότερα απ’ τον Μαρτίνεθ. Ο ίδιος παίκτης το 1-3 στις καθυστερήσεις, έπειτα από πάσα του Τσούκαλου.

Κατώτερος των περιστάσεων στο εντός έδρας ματς με τη Λαμία την περασμένη εβδομάδα, υπέστη σοκαριστική ήττα, τη δεύτερη των πλέι-άουτ. Ισορροπημένο το πρώτο ημίχρονο, αμφότερες οι ομάδες είχαν ευκαιρίες, η πρωτοβουλία ήταν στον Παναιτωλικό. Οι Αγρινιώτες μπήκαν στο δεύτερο μέρος με ωραίο γκολ έπειτα από όμορφη συνεργασία, όμως η ομάδα της Φθιώτιδας έβγαλε χαρακτήρα στα επόμενα λεπτά. Ανέτρεψε το σκορ με δύο γκολ σε 97 δευτερόλεπτα, διαχειρίστηκε καλά την κατάσταση και έφτασε σε τρίτο γκολ στις καθυστερήσεις. Ασόβαρη εμφάνιση απ’ τον Παναιτωλικό μετά το 66’.

«Είπα στα παιδιά ότι υπάρχει μία λέξη που λέγεται φιλότιμο. Οι Έλληνες μπορούν να την καταλάβουν. Σε ξένη γλώσσα δεν υπάρχει, είναι δύσκολο να την εξηγήσεις. Δε θέλω να ρίξω ευθύνες δεξιά κι αριστερά. Αναλαμβάνω τις ευθύνες μου. Όλοι πρέπει να το κάνουν. Όλοι έχουν πάρει τις ευκαιρίες τους, όλοι έχουν πάρει χρόνο συμμετοχής. Δεν έχει σημασία μόνο να παίζεις, αλλά να κάνεις και πράγματα που θέλουμε για να κερδίζεις παιχνίδια», είπε ο κόουτς Αναστασίου. Η ομάδα του υπέστη την τρίτη ήττα στα τελευταία τέσσερα ματς πρωταθλήματος, στα οποία πορεύεται χωρίς νίκη (0-2-3). Έμεινε στους 29 πόντους και θεωρητικά δεν κινδυνεύει, καθώς βρίσκεται στο +8 απ’ την τελευταία δυάδα. Ξανά εκτός οι Χουχούμης και Μαλής, νέο πρόβλημα ο Ντουάρτε.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under 2.5 στα 20/26 τελευταία ματς στο πρωτάθλημα.

*Έρχεται από 8/12 G/G σ’ όλες τις διοργανώσεις.

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΙΩΝΙΚΟΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 1-0 επί του Αστέρα Τρίπολης. Το γκολ ήρθε στο 10’ με αυτογκόλ του Καρμόνα. Δίκαιο το αποτέλεσμα, ανύπαρκτος ο Αστέρας επιθετικά.

Εκμεταλλεύτηκε για ακόμη μια φορά την έδρα του, πήρε δεύτερη σερί νίκη επί του Αστέρα Τρίπολης (τον κέρδισε και στο φινάλε της κανονικής διάρκειας) και «ανέπνευσε» βαθμολογικά. Μπήκε καλά στο ματς, πίεσε τον αντίπαλο, στάθηκε τυχερός με το αυτογκόλ του Καρμόνα στο 10’. Από εκεί και έπειτα στήθηκε πολύ καλά στο ανασταλτικό κομμάτι, έκλεισε τους διαδρόμους και δεν είχε πρόβλημα κόντρα στον τραγικό Αστέρα Τρίπολης. Η ομάδα της Αρκαδίας απείλησε για πρώτη φορά μετά το 70’, ο Ιωνικός κρατούσε χωρίς κόπο το υπέρ του 1-0 και είχε προϋποθέσεις στην αντεπίθεση να κάνει το 2-0. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε, οι Αρκάδες ήταν κάκιστοι, ο Ιωνικός ψυχωμένος.

«Είμαστε συνειδητοποιημένοι πως μέχρι και την τελευταία αγωνιστική η κατάσταση θα είναι αυτή. Εμείς πραγματικά παλεύουμε κάθε παιχνίδι, γνωρίζουμε ότι έχουμε άλλους πέντε τελικούς. Ο μόνος στόχος που έχουμε, όσον αφορά τους βαθμούς, είναι να διεκδικήσουμε πέντε νίκες στα επόμενα πέντε ματς», είπε ο κόουτς Γρηγορίου. Η ομάδα του ξεκίνησε στα πλέι-άουτ με εκτός έδρας ήττα 2-0 κόντρα στον Ατρόμητο, ανέβηκε στους 21 πόντους και το +2 απ’ τον Λεβαδειακό, βρίσκεται στο -2 από Λαμία και ΠΑΣ Γιάννινα, ακολουθούν μεγάλα ντέρμπι στη Βοιωτία και εντός έδρας με τους Ηπειρώτες.