*Ημιτελική φάση στο CONCACAF Gold Cup 2023 που διεξάγεται σε Καναδά και ΗΠΑ. Σε περίπτωση ισοπαλίας στο 90λεπτο, ακολουθεί ημίωρη παράταση και, αν χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι.

*Η ομάδα που θα προκριθεί στον τελικό, θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού ΗΠΑ – Παναμάς.

*Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Δείτε τα Προγνωστικά Gold Cup

ΤΖΑΜΑΪΚΑ

Προηγούμενο ματς: Νίκη 0-1 επί της Γουατεμάλα, για το CONCACAF Gold Cup. Το τέρμα του Μπελ στο 51ο λεπτό, διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα.

Στα ημιτελικά της διοργάνωση επιστρέφει και πάλι η Τζαμάικα, κάτι που δεν είχε καταφέρει το 2021, όταν και είχε αποκλειστεί ένα γύρο νωρίτερα. Στην προημιτελική φάση, η ομάδα του Χέιμιρ Χάλγκριμσον αντιμετώπισε τη Γουατεμάλα, της οποίας και επικράτησε με 0-1. Γνώριζε εξ αρχής ότι δεν θα έχει εύκολο έργο και αυτό επιβεβαιώθηκε και στον αγωνιστικό χώρο, καθώς αν και καλύτερη δυσκολεύτηκε να φτάσει με αξιώσεις στα αντίπαλα καρέ. Παρόλα αυτά, το έκανε πράξη λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας, όταν και σημείωσε το μοναδικό τέρμα του ματς. Αυτή είναι η τέταρτη φορά στις πέντε τελευταίες συμμετοχές της, που φτάνει στα ημιτελικά. Από το αποψινό Τζαμάικα – Μεξικό θα απουσιάσει ο Κόρι Μπερκ, καθώς συμπλήρωσε κάρτες.

Τζαμάικα Στατιστικά

*Over 2.5 τα 5/7 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 5/7 τελευταία παιχνίδια της.

ΜΕΞΙΚΟ

Προηγούμενο ματς: Νίκη 2-0 επί της Κόστα Ρίκα, για το CONCACAF Gold Cup. Προηγήθηκε στο 52′ με το πέναλτι του Πινέδα, για να βρει και πάλι δίχτυα στο 87′ με τον Σάντσες.

Χωρίς να συναντήσει τα παραμικρό πρόβλημα, το Μεξικό κατάφερε να εξασφαλίσει το εισιτήριο για τα ημιτελικά της διοργάνωσης. Στον προηγούμενο γύρο, η ομάδα του Χάιμε Λοσάνο αντιμετώπισε την Κόστα Ρίκα, της οποίας και επικράτησε με 0-2. Καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του ματς, μπορεί να μην εκμεταλλεύτηκε τις όποιες ευκαιρίες είχε στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο στο δεύτερο αποδείχθηκε πιο ουσιαστική και πέτυχε το στόχο της, σκοράροντας δις. Αντέδρασε έτσι με τον καλύτερο τρόπο μετά και την απολύτως άδικη ήττα στο φινάλε των ομίλων, από το Κατάρ (0-1). Είναι πολυνίκης της διοργάνωσης με οκτώ κατακτήσεις σε δέκα συνολικά συμμετοχές στον τελικό, ευελπιστεί σε ακόμη μια αυτή τη σεζόν.