*Πλέιν-ιν για την πρόκριση στα προημιτελικά των πλέι-οφ της Κλαουζούρα. Μονή αναμέτρηση, σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι.

*Η ομάδα που θα προκριθεί θα αντιμετωπίσει τον ηττημένο του Πατσούκα-Πούμας.

*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 5/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα στην κανονική διάρκεια(Κλαουζούρα): Κερετάρο-Νεκάξα 1-1.

ΝΕΚΑΞΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα εναντίον της Μοντερέι με σκορ 2-5, στα πλαίσια της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Μπερτραμέ στο 50’ και διπλασίασε τα τέρματά της με τον Κανάλες στο 52’. Το 1-2 πέτυχε ο Καμπίντο στο 59’ και το 1-3 ο Κανάλες στο 64’. Το 1-4 έκανε ο Γκονζάλεζ στο 82’ και το 1-5 ο Βάζκεζ στο 86’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Χουράδο στο 90+6’.

Πάλεψε η Νεκάξα, αλλά δεν τα κατάφερε απέναντι στην πιο δυνατή Μοντερέι. Μέτριο πρώτο μέρος χωρίς ιδιαίτερες ευκαιρίες, με το σκορ να μένει στη λευκή ισοπαλία (0-0). Στην επανάληψη αύξησε τις γραμμές της ψάχνοντας το γκολ, με τους φιλοξενούμενους να εκμεταλλεύονται πλήρως τους χώρους που βρήκαν, πετυχαίνοντας 5 γκολ. Το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με δύο τέρματα.

Αντίδραση θέλει να βγάλει ύστερα από τις διαδοχικές ήττες των τελευταίων αγωνιστικών. Η ήττα κόντρα στη Μοντερέι στη τελευταία αγωνιστική της στέρησε την ευκαιρία να προκριθεί απευθείας στα προημιτελικά των πλέι-οφ. Πλέον, καταλαμβάνοντας την 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα και διεκδικεί την παρουσία της στη συνέχεια της διοργάνωσης, όμως πρέπει να ξεπεράσει το εμπόδιο της Κερετάρο. Στα θετικά το γεγονός ότι επέστρεψε ο βασικός της επιθετικός Καμπίντο, ο οποίος βρήκε δίχτυα στο προηγούμενο παιχνίδι της.

Νεκάξα Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 5/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΚΕΡΕΤΑΡΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία εναντίον της Πούμας με σκορ 1-1, στα πλαίσια της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι γηπεδούχοι με τον Σαντοβάλ στο 46’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Σάλβιο στο 67’.

Καλή εμφάνιση, αλλά με ισόπαλο αποτέλεσμα για την Κερετάρο. Είχε ευκαιρίες, απείλησε με αρκετές από αυτές την αντίπαλη εστία και κατάφερε να προηγηθεί με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Στη συνέχεια όμως έβγαλε αδράνεια, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να ισοφαρίσουν.

Πιο αποτελεσματική εμφάνιση θα χρειαστεί προκειμένου να περάσει από την έδρα της μαχητικής Νεκάξα, παίρνοντας το «εισιτήριο» για τον τελικό των πλέι-ιν. Δεν είναι και στην καλύτερη δυνατή κατάσταση αυτή την περίοδο, δυσκολεύεται αρκετά στα μετόπισθεν, όμως βρήκε ξανά την επαφή της με τα αντίπαλα δίχτυα κόντρα στην Πούμας. Οριακά εντός δεκάδας, παρ’ όλα αυτά άφησε εξαιρετικά στοιχεία στις εκτός έδρας αναμετρήσεις της, μετρώντας τέσσερις νίκες στις τελευταίες πέντε.