10η αγωνιστική

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΚΑΛΜΑΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της Βάρναμο, για το πρωτάθλημα. Το τέρμα του Σαμούν στο 61ο λεπτό, διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα.

Επιστροφή στις επιτυχίες για την Κάλμαρ, μετά από τέσσερα παιχνίδια, στα οποία και είχε από δυο ισοπαλίες και ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Χένρικ Γένσεν φιλοξενήθηκε από τη Βάρναμο, από την έδρα της οποίας πέρασε με 0-1. Δεν ικανοποίησε σε καμία περίπτωση με την εμφάνιση της και τα χρειάστηκε αρκετές φορές, ωστόσο τα έβγαλε εις πέρας και βρήκε δίχτυα στη μοναδική αξιόλογη ευκαιρία της.

Με τους τρεις βαθμούς που πανηγύρισε, έφτασε τους 14 συνολικά και βρίσκεται στα μέσα της κατάταξης. Εντός έδρας μετράει κατά σειρά δυο νίκες και από μια ισοπαλία και ήττα. Αμφίβολος παραμένει και πάλι ο μέσος Καρλ Γκούσταφσον, ενώ συμπλήρωσε κάρτες ο Νάχομ Γκιρμάι Νεταμπάι.

Κάλμαρ Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 3.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal και Over 3.5 τα δυο τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΝΟΡΚΕΠΙΝΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 από την Έλφσμποργκ, για το πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκε με τον Σίγκουρντσον στο 28ο λεπτό, δέχθηκε την ανατροπή στα τελευταία λεπτά (75′, αυτ. 85′).

Την ήττα υπέστη και πάλι η Νόρκεπινγκ, βάζοντας τέλος στο αήττητο των τεσσάρων αγώνων, όπου και είχε τρεις νίκες και μια ισοπαλία. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γκλεν Ρίντερσχολμ υποδέχθηκε την Έλφσμποργκ, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-2. Κατώτερη των προσδοκιών η εμφάνιση της, μπορεί να πήρε το προβάδισμα στην πρώτη αξιόλογη φάση της, ωστόσο στην πορεία παραδόθηκε στην ανωτερότητα των φιλοξενούμενων, δεχόμενη την ανατροπή στο φινάλε.

Μετά και από αυτή τη νέα απώλεια, παραμένει στις πρώτες θέσεις της κατάταξης, έχοντας συγκεντρώσει 17 βαθμούς μέχρι τώρα, ούσα οκτώ μακριά από την πρωτοπόρο Μάλμε. Μια ήττα στις πέντε φετινές της εξόδους (3-1-1). Μακροχρόνια τα όποια αγωνιστικά της προβλήματα.