9η αγωνιστική

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Δείτε τα Προγνωστικά Σουηδίας

ΚΑΛΜΑΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-1 από τη Χάκεν, για το πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκε με τον Τρένσκοβ στο 36ο λεπτό, στην πορεία δέχθηκε την ανατροπή (41′, 52′, 55′).

Δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στις επιτυχίες η Κάλμαρ, μετά και το εντυπωσιακό 5-2 επί της Χάλμσταντ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Χένρικ Γένσεν φιλοξενήθηκε από τη Χάκεν, στην έδρα της οποίας γνώρισε την ήττα με 3-1. Είχε περισσότερο παθητικό ρόλο στο ματς, όμως κόντρα στη ροή και στην πρώτη αξιόλογη στιγμή της κατάφερε να προηγηθεί. Δεν άντεξε για πολύ όμως, καθώς δέχθηκε την ισοφάριση λίγο αργότερα και την ανατροπή με την επιστροφή από τα αποδυτήρια.

Τρίτη ήττα στις τέσσερις τελευταίες στροφές και έκτη συνολικά για φέτος, οπότε και παραμένει σταθερά στην προτελευταία θέση, με μόλις έξι βαθμούς (2-0-6). Έμεινε με άδεια χέρια στα 3/4 εντός της, παρότι δεν σκόραρε μόλις μια φορά σε αυτά.

Κάλμαρ Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 2.5 τα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 7/8 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΝΟΡΚΕΠΙΝΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 από τη Χάμαρμπι, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 16ο λεπτό και παρότι ισοφάρισε στο 33′ με τον Πρίκα, εν τέλει δέχθηκε και δεύτερο τέρμα στο 74′.

Από τη δεύτερη διαδοχική της ήττα προέρχεται η Νόρκεπινγκ, μετά και τη συντριβή με 6-2 από την ΑΪΚ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Αντρέας Αλμ υποδέχθηκε τη Χάμαρμπι, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-2. Σε γενικές γραμμές το μεταξύ τους ήταν αρκετά ισορροπημένο, ωστόσο η ίδια ήταν πιο άστοχη στην τελική προσπάθεια και δεν κατάφερε να πάρει κάτι καλύτερο, παρότι ισοφάρισε προσωρινά σε 1-1.

Έφτασε έτσι τις τέσσερις ήττες στα οκτώ πρώτα παιχνίδια της σεζόν (3-1-4), οπότε και παραμένει στους δέκα βαθμούς, στο +4 από τη σημερινή της αντίπαλο. Πανηγύρισε ένα διπλό στις τέσσερις εξόδους της (1-1-2), παρότι σκόραρε στις τρεις πιο πρόσφατες εξ αυτών. Εξέτισε την τιμωρία του ο μπακ Ντάνιελ Έιντ.