*4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με goal/goal

*3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Χ στο πρώτο ημίχρονο

*Αήττητο πέντε αγώνων τρέχει η Ασάνε απέναντι στην Μιοντάλεν (0-3-2).

ΜΙΟΝΤΑΛΕΝ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 1-0 από την Μπρίνε εκτός έδρας την περασμένη αγωνιστική. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Μορέιρα στο ξεκίνημα του αγώνα (11′).

Δεν κατάφερε να αποσπάσει κάποιο θετικό αποτέλεσμα από το εκτός έδρας παιχνίδι απέναντι στην Μπρίνε και ηττήθηκε οριακά με 1-0 το προηγούμενο Σάββατο. Το τελικό αποτέλεσμα την αδικεί ελαφρώς, καθώς έχασε ορισμένες καλές ευκαιρίες μετά το γκολ που δέχτηκε και υπό αυτό το πρίσμα, ίσως η ισοπαλία να ήταν δικαιότερη. Παραμένει πάντως εξαιρετικά ασταθής στο κομμάτι των αποτελεσμάτων και έχει μόλις μία νίκη σε έξι παιχνίδια πρωταθλήματος (1-3-2).

Η πρόεδρος της ομάδας τόνισε πως υπάρχει οικονομική ευρωστία στον σύλλογο και δεν υπάρχουν δικαιολογίες για την κακή πορεία του αγωνιστικού τμήματος. Τραυματίες οι Στάβας, Ρόιτερσβαντ και Σινγκ.

Μιοντάλεν Στατιστικά

*3/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

*4/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Under 2,5

ΑΣΑΝΕ

Προηγούμενο ματς: Κέρδισε με 1-0 την Σταρτ εντός έδρας για την προηγούμενη αγωνιστική, χάρη σε γκολ που πέτυχε ο Σκάλεβικ στο 82′.

Είχε φτάσει πολύ κοντά σε νίκες τις προηγούμενες αγωνιστικές αλλά στις λεπτομέρειες έχανε βαθμούς. Πήρε αυτό που άξιζε απέναντι στην Σταρτ και πανηγύρισε την παρθενική της νίκη φέτος στο πρωτάθλημα, παίζοντας εξαιρετικά ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο. Δεν φοβήθηκε να πάρει ρίσκα και να ασκήσει πίεση, η οποία εν τέλει καρποφόρησε στο τελευταίο δεκάλεπτο.

«Πήραμε μια σημαντική νίκη κάτω από αντίξοες συνθήκες, οι οποίες αφορούν παίκτες που ακόμη δεν είναι έτοιμοι να δώσουν το 100%», τόνισε ο τεχνικός Ρόσλαντ. Επέστρεψαν οι Μπάρβεν και Ίβερσεν, παρότι δεν ξεπέρασαν πλήρως τους τραυματισμούς τους. Συνεπώς, δεν ταλανίζεται από αγωνιστικά προβλήματα.