*Σε φιλικό στις 22/3: Λεβάνγκερ – Ρανχάιμ 3-0

*Έχουν να συναντηθούν σε αγώνα πρωταθλήματος από τον Αύγουστο του 2017.

*5/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με goal/goal και Over 2,5

*3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με άσο στο πρώτο ημίχρονο

ΛΕΒΑΝΓΚΕΡ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 3-1 από την Λιν εκτός έδρας την προηγούμενη αγωνιστική. Δέχτηκε δύο γκολ στο πρώτο μέρος (21′, 34′), βρήκε το γκολ της μείωσης στο 53′ αλλά δεν κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση, και στα χασομέρια είδε την αντίπαλο να σημειώνει και τρίτο τέρμα (90+1′).

Είδε την αντίπαλο να μπαίνει δυνατά στο παιχνίδι και ουσιαστικά το αδρανές της ξεκίνημα ήταν αυτό που της στέρησε το κάτι παραπάνω στην έδρα της Λιν. Άρεσε πάντως η αντίδραση που έβγαλε στο δεύτερο μέρος και η πίεση που άσκησε, αν και εν τέλει δεν καρποφόρησε. Κουβαλούσε κούραση από την υπερπροσπάθεια που είχε καταβάλλει νωρίτερα στον αγώνα κυπέλλου με την Βίκινγκ (πρόκριση με 4-2 στην παράταση). Σε καταπληκτική κατάσταση η φορ Μπόγιαζιτς, που είναι πρώτος σκόρερ στο πρωτάθλημα με εννιά γκολ σε επτά ματς! Mοναδικός απών ο τραυματίας μπακ Χάγκμπο.

Λεβάνγκερ Στατιστικά

*3/4 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Χ στο πρώτο ημίχρονο

*3/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal και Over 2,5

ΡΑΝΧΑΙΜ ΙΛ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 1-3 από την Έγκερσουντ εντός έδρας την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Μολονότι προηγήθηκε στο πρώτο μέρος (10′), είδε την αντίπαλο να σημειώνει τρία γκολ μέσα σε δέκα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο (67′, 71′, 78′).

Ούτε η ίδια έχει καταλάβει πώς έχασε το ματς απέναντι στην Έγκερσουντ, πλήρωσε ουσιαστικά ένα ολικό «blackout» στα μισά της επανάληψης, όπου μέσα σε δέκα λεπτά δέχτηκε τρία γκολ και έδειξε ανήμπορη να αντιδράσει. Μέχρι εκείνο το σημείο, είχε τον καθολικό έλεγχο της αναμέτρησης και θα μπορούσε να έχει πετύχει περισσότερα του ενός τέρματα. Παραμένει χωρίς νίκη σε τέσσερα παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις (0-2-2), προδίδεται από την κακή της αμυντική λειτουργία, αφού μπροστά σκοράρει με μεγάλη συνέπεια. Μάλλον δεν προλαβαίνει ούτε τώρα ο μέσος Σιόρνταλ.