*8η αγωνιστική

*Έχουν να συναντηθούν σε αγώνα πρωταθλήματος από το 2010, όταν η Κόνγκβινγκερ είχε βρεθεί για μια χρονιά στην πρώτη κατηγορία.

ΒΑΛΕΡΕΝΓΚΑ

Προηγούμενο ματς: Κέρδισε με 0-2 την Άαλεσουντ εκτός έδρας την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Άνοιξε το σκορ στο 29′, ενώ διπλασίασε τα τέρματά της στις αρχές της επανάληψης (57′).

Ήταν υποψιασμένη για τους κινδύνους που θα αντιμετώπιζε στο εκτός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο την Άαλεσουντ και κατάφερε να επιβάλλει την ανωτερότητά της και να κερδίσει δίκαια με 0-2. Δείχνει πως επανακάμπτει ψυχολογικά μετά το κακό της ξεκίνημα, αφού μετράει δύο σερί νίκες στο πρωτάθλημα και άλλες τόσες προκρίσεις στο κύπελλο, αμφότερες μάλιστα απέναντι σε ομάδες της Eliteserien. Βρίσκεται στο -3 από την κορυφή αλλά έχει αρκετές ομάδες από πάνω της, τις οποίες θέλει να προσπεράσει. Λογικά θα χάσει το υπόλοιπο της σεζόν ο τραυματίας εξτρέμ Ενγκ.

Βαλερένγκα Στατιστικά

*4/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με N/G

*3/4 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Under 2,5

ΚΟΝΓΚΣΒΙΝΓΚΕΡ

Προηγούμενο ματς: Έμεινε στο 1-1 απέναντι στην Ραούφος εντός έδρας την περασμένη αγωνιστική. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 16′, αλλά κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου (47′).

Ήθελε την νίκη απέναντι στην Ραούφος αλλά δεν βρέθηκε σε ιδιαίτερα καλή μέρα και αναγκαστικά συμβιβάστηκε με τον βαθμό. Δίκαιο το αποτέλεσμα, μολονότι η γηπεδούχος έχασε δύο μεγάλες φάσεις για να ανατρέψει το ματς, δεν άξιζε το κάτι παραπάνω. Παραμένει σταθερά στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας, ενώ δείχνει να αφήνει πίσω της την ταπεινωτική ήττα από την Στάμπαεκ (5-0). «Το παιχνίδι στο Όσλο είναι για εμάς ένα καλό τεστ. Θα προσπαθήσουμε για το καλύτερο και έχουμε την ευκαιρία να αποδείξουμε πράγματα», το σχόλιο του τεχνικού Βένμπεργκ. Τραυματίες παραμένουν οι Γκιέρστρομ, Τάνγκεν Βίνιορ, ενώ αμφίβολος δίνεται ο Γκέρσον.