*8η αγωνιστική

*Σε φιλικό στις 23/2: Σογκντάλ – Άαλεσουντ 2-3

*4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Over 2,5

*3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με άσο στο πρώτο ημίχρονο

*Μόλις μία νίκη έχει η Σογκντάλ στα πέντε τελευταία εκτός με αντίπαλο την Άαλεσουντ (3-1-1).

ΑΑΛΕΣΟΥΝΤ

Προηγούμενο ματς: Hττήθηκε με 0-2 από την Βαλερένγκα εντός έδρας την περασμένη αγωνιστική. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 29′, ενώ το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στις αρχές της επανάληψης (57′).

Συνεχίζει να παραπαίει αγωνιστικά και το ξεκίνημά της είναι κάκιστο, αφού βρίσκεται στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας. Δεν κατάφερε να πάρει κάτι από το απαιτητικό παιχνίδι με αντίπαλο την Βαλερένγκα και ηττήθηκε εύκολα με 0-2, σε ένα ματς που είχε μόνιμα παθητικό ρόλο και δεν απείλησε ιδιαίτερα. Με μόλις μία νίκη στο πρωτάθλημα (1-2-4), η Άαλεσουντ καλείται να βγάλει αντίδραση πριν χάσει από νωρίς την επαφή της με τις πρώτες θέσεις. Λαβωμένη από τους πολλούς τραυματισμούς, αφού δεν είναι διαθέσιμοι oι Φρόισα, Κάρλσμπακ, Μέλαντ, Σόλσκιερ, Κρίστενσεν, Ντιόπ και Άμιτζμπολ.

Άαλεσουντ Στατιστικά

*Βρέθηκε να χάνει στα 5/6 τελευταία πρώτα ημίχρονα

*3/4 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Under 2,5

ΣΟΓΚΝΤΑΛ

Προηγούμενο ματς: Συνέτριψε με 5-1 την Σάντνες εντός έδρας την προηγούμενη αγωνιστική. Καταιγιστική στο πρώτο μέρος, αφού πέτυχε τέσσερα γκολ και εξασφάλισε την νίκη (7′, 25′, 31′, 44′). Στην επανάληψη έπαιξε στο ρελαντί, είδε την αντίπαλο να μειώνει στο 75′, αλλά άμεσα ανέκτησε το προβάδισμα των τεσσάρων τερμάτων (77′).

Δύο παιχνίδια χωρίς νίκη ήταν πολλά για την Σογκντάλ, η οποία το περασμένο Σάββατο πραγματοποίησε την καλύτερή της εμφάνιση και διέσυρε την Σάντνες μπροστά στο κοινό της. Το σκορ αντικατοπτρίζει πλήρως τα όσα διαδραματίστηκαν στην αναμέτρηση, η Σογκντάλ κυριάρχησε πλήρως στο παιχνίδι, το οποίο και εξελίχθηκε σε έναν επιθετικό μονόλογο της ίδιας. Ανέβηκε στην τρίτη θέση με μόλις μία ήττα σε επτά ματς (3-3-1), έχει εξαιρετική ψυχολογία. Τραυματίες παραμένουν οι Σκάανες, Σέτρεν και Μποργκθόρσον.