*8η αγωνιστική

*Σε φιλικό στις 23/3: Σάντνες – Μπρίνε 0-2

*6/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με N/G

*5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με 2-3 γκολ

*Αήττητο πέντε αγώνων τρέχει η Σάντνες απέναντι στην Μπρίνε εντός έδρας (4-1-0).

ΣΑΝΤΝΕΣ

Προηγούμενο ματς: Υπέστη βαριά ήττα με 5-1 από την Σογκντάλ εκτός έδρας την περασμένη αγωνιστική. Τα πάντα κρίθηκαν από το πρώτο μέρος χάρη στα τέσσερα γκολ που πέτυχε η γηπεδούχος (7′, 25′, 31′, 44′). Στην επανάληψη, βρήκε ένα γκολ στο 75′, αλλά άμεσα είδε την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα της για πέμπτη φορά (77′).

Βρισκόταν σε θετική τροχιά πριν από το παιχνίδι με την Σογκντάλ, αλλά απέναντι στους «Ασπρόμαυρους» έκανε την χειρότερή της εμφάνιση και διασύρθηκε με 5-1. Άνευ σχολιασμού το ματς, η αντίπαλος έκανε ότι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο και κυριάρχησε από το πρώτο λεπτό, Έδωσε τέλος στο σερί των τεσσάρων αγώνων χωρίς ήττα (1-3-0), ενώ παραμένει στην τελευταία τριάδα της βαθμολογίας. Μεγάλο το αμυντικό της πρόβλημα, ενδεικτικό πως αποτελεί την χειρότερη άμυνα στην λίγκα με 18 γκολ παθητικό! Τραυματίες παραμένουν οι Κλέπα και Μόλντσκρεντ.

Σάντνες Στατιστικά

*6/7 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

*6/7 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Over 3,5

ΜΠΡΙΝΕ

Προηγούμενο ματς: Χάρη σε γκολ του Μορέιρα στην αρχή του αγώνα (11′), κατάφερε να πάρει την νίκη με 1-0 απέναντι στην Μιοντάλεν την προηγούμενη αγωνιστική.

Με εμφανή τα σημάδια κόπωσης από τον μεσοβδόμαδο αγώνα κυπέλλου απέναντι στην Στάμπαεκ (ήττα με 5-1 και αποκλεισμός), κατάφερε να βγάλει αντίδραση και να κερδίσει κυνικά την Μιοντάλεν. Με όπλο την καλή της αμυντική λειτουργία, κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα που πήρε στο ξεκίνημα και να διαχειριστεί την πίεση που δέχτηκε από την αντίπαλό της. Σε αντίθεση με την σημερινή της αντίπαλο, η Μπρίνε είναι ομάδα που στηρίζεται στην καλή της αμυντική λειτουργία και για αυτό έχει την καλύτερη άμυνα μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα (τέσσερα γκολ παθητικό). Πάντα εκτός οι Κρίγκερ και Άαντμοντ.