*8η αγωνιστική

*Σε εξ’ αναβολής παιχνίδι για τον δεύτερο γύρο: Μόλντε – Οντ 1-2

*7/9 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Over 2,5

*5/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με goal/goal

*Μόλις μία νίκη έχει η Οντ στα επτά τελευταία εντός με αντίπαλο την Μόλντε (1-2-4).

Δείτε τα Προγνωστικά Νορβηγίας

ΟΝΤ

Προηγούμενο ματς: Διασύρθηκε με 4-0 από την Τρόμσο εκτός έδρας την προηγούμενη αγωνιστική. Δέχτηκε δύο μαζεμένα γκολ στις αρχές της επανάληψης (49′, 51′) και στην συνέχεια κατέρρευσε ολοκληρωτικά, αφού είδε την αντίπαλο να σκοράρει άλλα τόσα (70′, 74′).

Εμφανίστηκε σε ακόμη ένα ματς χωρίς ιδέες και έγινε έρμαιο στις ορέξεις της άποντης Τρόμσο, η οποία την φιλοδώρησε με τέσσερα τέρματα και της έδωσε ένα γερό «χτύπημα» στο πρεστίζ της. Ισορροπημένα τα πράγματα στο πρώτο μέρος, τίποτα δεν έδειχνε πως στην επανάληψη η Οντ θα καταρρεύσει και θα δεχτεί τέσσερα γκολ στο ρελαντί. Συμπλήρωσε τέσσερα ματς χωρίς νίκη (0-1-3) και ολισθαίνει συνεχώς στην βαθμολογία.

Έχει δώσει τα περισσότερα ματς από όλες τις ομάδες, το καλό για αυτή είναι πως ξεμπερδεύει νωρίς με τα παιχνίδια απέναντι στην Μόλντε. Τραυματίες οι Γιόχανσεν, Χάγκεν, Χεν, Μπόρβεν και Μουγκέσε.

Οντ Στατιστικά

*4/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με N/G

*3/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Χ στο πρώτο ημίχρονο

ΜΟΛΝΤΕ

Προηγούμενο ματς: Έμεινε στο 2-2 απέναντι στην Ρόζενμποργκ, στο μεγάλο ντέρμπι της περασμένης αγωνιστικής. Άνοιξε το σκορ στο 33′, δέχτηκε όμως δύο γκολ στην επανάληψη (59′, 76′). Έσωσε τα προσχήματα με την άμεση ισοφάριση (79′), δεν κατάφερε όμως το κάτι παραπάνω στα λεπτά που απέμειναν.

Δεν πατάει καλά και αυτό φαίνεται περίτρανα από τα αποτελέσματα των τελευταίων εβδομάδων. Απέναντι στην αποδυναμωμένη Ρόζενμποργκ, δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του αγώνα να πάρει τα ηνία του παρότι έπαιζε στην έδρα της. Έτσι, το τελικό αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο ειδικά από την στιγμή που στην επανάληψη δεν είχε άλλες κλασσικές φάσεις πέρα από το γκολ της ισοφάρισης.

Έχει ήδη χάσει πολύτιμο έδαφος στην βαθμολογία και βλέπει την Μπόντο να ξεφεύγει. Δεν υπάρχουν περιθώρια για άλλες απώλειες. Παραμένουν τραυματίες οι Μπερίσα, Μόλερ Ντέλι και Μπιόρνμπακ. Νοκ άουτ τέθηκαν οι Νιχάιμ, Χάουγκεν και Πέτερσεν.