*Under 2.5 τα 9/10 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Μετς – Ναντ 3-1

Δείτε όλα τα παιχνίδια στο κουπόνι παμε στοιχημα

ΝΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της Λοριάν, για το πρωτάθλημα. Βρήκε δίχτυα με τον Καστελετό στο 49ο λεπτό.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Ναντ, μετά και την ήττα με 0-2 από την Παρί Σεν Ζερμέν. Για την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ζοσλέν Γκουρβενέκ φιλοξενήθηκε από τη Λοριάν, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 0-1.

Κακό ποιοτικά το μεταξύ τους παιχνίδι, με ελάχιστες αξιόλογες στιγμές και από τις δυο πλευρές. Γλίτωσε από γκολ στο ξεκίνημα σε τετ α τετ των γηπεδούχων, ενώ στα καπάκια είχε δυο πολύ καλές στιγμές για να προηγηθεί, όμως ο αντίπαλος πορτιέρο της αρνήθηκε το γκολ. Κάτι που δεν κατάφερε να κάνει στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με την ίδια να εκμεταλλεύεται τα κενά στην αντίπαλη άμυνα και να παίρνει τα ηνία. Κράτησε μέχρι τέλους το προβάδισμα, χωρίς να απειληθεί.

Διατηρείται έτσι στο δεύτερο μισό της κατάταξης και προσπαθεί να απομακρυνθεί από τη ζώνη του υποβιβασμού, από την οποία και είναι στο +3 για την ώρα. Έμεινε με άδεια χέρια και στα τέσσερα πιο πρόσφατα εντός της, στα οποία σκόραρε μόλις μια φορά.

Γνώριμες οι απουσίες των Αμιάν, Μοπιγιού και Γκαναγκό, ενώ αυτή τη φορά θα απουσιάσει και ο Μούσα Σισοκό, καθώς συμπλήρωσε κάρτες.

Ναντ Στατιστικά

*No Goal και Under 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal και Under 2.5 τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΕΤΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 από τη Λυών, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Μικαουτάντζε στο 13ο λεπτό, για να δεχθεί στην πορεία την ανατροπή (45’+1, 60′).

Δε λέει να σηκώσει κεφάλι η Μετς, η οποία έχει συμπληρώσει δέκα σερί ματς πρωταθλήματος χωρίς να έχει πανηγυρίσει τη νίκη. Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι υποδέχθηκε τη Λυών, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-2.

Ευτύχησε να πάρει από νωρίς το προβάδισμα και στην πρώτη αξιόλογη φάση που δημιούργησε, εκμεταλλευόμενη και λάθος της αντιπάλου στη μεσαία γραμμή. Λίγο αργότερα έχασε καλή ευκαιρία για να ζευγαρώσει τα τέρματα της και στην πορεία είδε τη Λυών να ισορροπεί την κατάσταση και εν τέλει να ισοφαρίζει πριν την ανάπαυλα. Δέχθηκε και δεύτερο τέρμα με τη συμπλήρωση μιας ώρας και παρότι προσπάθησε να αντιδράσει στην πορεία, είδε τον αντίπαλο πορτιέρο να σταματάει τις όποιες προσπάθειες της.

Αυτή ήταν και η ένατη ήττα σε αυτό το σερί που έχει φτιάξει, οπότε και παραμένει αρκετά χαμηλά και εντός της επικίνδυνης ζώνης. Απέσπασε μόλις ένα βαθμό στις πέντε πιο πρόσφατες εξόδους της (0-1-4), στις οποίες βρήκε δυο φορές το δρόμο προς τα δίχτυα.

Η όλη κατάσταση που υπάρχει στην ομάδα, έχει φέρει θύελλα αντιδράσεων από το κόσμο της προς το πρόσωπο του προέδρου Μπερνάρ Σερέν, τον οποίο και κατηγορούν ότι “σκοτώνει” τη Μετς. Κρέμασαν αφίσες με το πρόσωπο του σε πακέτο τσιγάρων σε όλη την πόλη.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, υπολογίζεται και πάλι ο Ισμαέλ Τραορέ, που ξεπέρασε το πρόβλημα που τον ταλαιπωρούσε. Εκτός παραμένουν οι Τετέ, Εντοράμ και Γιάλλοου.