2η αγωνιστική

*Αυτή είναι η πρώτη φορά στα χρονικά που οι δυο ομάδες τίθενται αντιμέτωπες.

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΜΠΟΡΝΤΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-0 από την Πο, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 17′, δυο λεπτά αργότερα δέχθηκε δεύτερο τέρμα, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 73′. Έχασε πέναλτι με τον Βίποτνικ στο 65ο λεπτό.

Με το χειρότερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα, η Μπορντό. Στην πρεμιέρα, η ομάδα του Νταβίντ Γκιγιόν φιλοξενήθηκε από την Πο, στην έδρα της οποίας γνώρισε μια απρόσμενη ήττα με 3-0. “Πλήρωσε” την κακή αμυντική λειτουργία της και βρέθηκε από νωρίς με την πλάτη στον τοίχο, ενώ είχε και δυο δοκάρια μέχρι την ανάπαυλα. Έχασε και πέναλτι πέντε λεπτά μετά τη συμπλήρωσε μια ώρας και λίγο αργότερα δέχθηκε και τρίτο τέρμα.

Ευελπιστεί σε άμεση αντίδραση, αρχής γενομένης από απόψε κιόλας, στο πρώτο φετινό μπροστά στο κοινό της, αλλά σύμφωνα και με τον Γκιγιόν “η αντίπαλος δεν πρέπει να υποτιμηθεί”. Εκτός μάχης οι τραυματίες Γκρέγκερσεν, Μποκελέ και Ελίς.

Μπορντό Στατιστικά

*No Goal τα έντεκα τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΚΟΝΚΑΡΝΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με τη Μπαστιά, για το πρωτάθλημα. Έχασε πέναλτι με τον Ελ Κουμιστί στο 51ο λεπτό.

Από τη πλευρά της, θετικό αποτέλεσμα πήρε η Κονκαρνό στη δική της πρεμιέρα, παρότι δεν κέρδισε. Την προηγούμενο αγωνιστική, η ομάδα του Στεφάν Λε Μινιάν υποδέχθηκε τη Μπαστιά, με την οποία έμειναν στο μηδέν. Μετά από ένα κακό ποιοτικά πρώτο μέρος, έπαιξε πιο επιθετικά στο δεύτερο και είχε κάποιες καλές ευκαιρίες για να πάρει και το ματς, με αποκορύφωμα το χαμένο πέναλτι στο 51ο λεπτό.

Υπάρχει πάντως ικανοποίηση στις τάξεις των νεοφώτιστων, θα προσπαθήσουν τώρα για ένα ακόμη θετικό αποτέλεσμα κόντρα σε έναν πολύ πιο δυνατό αντίπαλο αυτή τη φορά. Χτύπησε στην πρεμιέρα ο φορ Ελ Κουμιστί και θα απουσιάσει από το αποψινό Μπορντό – Κονκαρνό, για το οποίο υπολογίζεται κανονικά ο Τομ Λεμπό που εξέτισε.