*2η αγωνιστική

*Η Μπαϊα είναι αήττητη τις τέσσερις τελευταίες φορές που υποδέχθηκε την Μποταφόγκο, με τρεις νίκες.

Δείτε τα Προγνωστικά Βραζιλίας

ΜΠΑΪΑ

Προηγούμενο ματς: Η Μπαϊα έχασε 2-1 εκτός έδρας από την Μπραγκαντίνο, αν και προηγήθηκε με τον Εβεράλντο στην εκπνοή του ημιχρόνου, κόντρα πάντως στη ροή του αγώνα, με την αντίπαλο της πιο επιθετική και πιεστική. Αλλά ισοφαρίστηκε από τον Μπρουνίνιο στο 54’, μετά από λάθος αμυντικού της, και δέχθηκε δεύτερο τέρμα από τον Εντουάρντο Σάσα στο 70ο λεπτό, λίγο αφότου είχε χάσει μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί η ίδια.

Η Μπαϊα δεν κατάφερε να πάρει κάτι από τον αγώνα της πρεμιέρας της στο εθνικό πρωτάθλημα, χάνοντας με 2-1 εκτός έδρας από την Μπραγκαντίνο, αν και προηγήθηκε σε πολύ κρίσιμο χρονικό σημείο.

Αυτή ήταν η πρώτη της ήττα έπειτα από έξι αγώνες στους οποίους είχε πετύχει τέσσερις νίκες. Και στο γήπεδό της έχει τρεις σερί νίκες, εφτά σε 10 παιχνίδια εκεί το 2023, έχοντας ηττηθεί μόνο από την Φορταλέζα σε ένα περιφερειακό κύπελλο της χώρας.

Παραμένουν εκτός λόγω τραυματισμών οι αμυντικοί Μάρκος Βίκτορ, Ραούλ Γκουστάβ, ενώ και ο αμυντικός Κανού δεν μπορεί να αγωνιστεί, ως δανεικός από την σημερινή αντίπαλο.

Μπαϊα Στατιστικά

*Εχει πέντε σερί αγώνες με 2-3 γκολ

*Εχει τρία συνεχόμενα over 2,5

*Εχει 8/10 over 2,5 εντός έδρας

*Εχει 6/10 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας

ΜΠΟΤΑΦΟΓΚΟ

Προηγούμενο ματς: Η Μποταφόγκο κέρδισε 4-0  εντός έδρας την Σεζάρ Βαγιέχο, ανοίγοντας το σκορ με τον Βίτορ Σα στο 14’, ενώ στην εκπνοή του ημιχρόνου κέρδισε πέναλτι και αποβολή αντιπάλου. Το μετέτρεψε σε γκολ ο Τικίνιο Σοάρες, ενώ εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική της υπεροχή, σκοράροντας τρίτο τέρμα με τον Εντουάρντο στο 57’, πριν διαμορφώσει το τελικό σκορ ο Τσε-Τσε με πέναλτι στο 73’, φάση που κέρδισε και άλλη αποβολή από την αντίπαλο!

Η Μποταφόγκο έκανε υγιεινό περίπατο, κερδίζοντας 4-0 εντός έδρας την Σέζαρ Βαγιέχο, για το Κόπα Σουνταμερικάνα και τη φάση των ομίλων. Αυτή ήταν η τέταρτη συνεχόμενη νίκη της, έβδομη στους εννιά τελευταίους αγώνες που δεν χάνει, ενώ ειδικά μακριά από την έδρα της είναι αήττητη εδώ και έξι αγώνες, έχοντας χάσει μόνο από την Βάσκο Ντα Γκάμα εκτός, με έξι νίκες σε 10 αναμετρήσεις!

Ξεκίνησε με νίκη και το εθνικό πρωτάθλημα, επικρατώντας με 2-1 της Σάο Πάουλο, ενώ στο Κόπα Σουνταμερικάνα είναι στην δεύτερη θέση του ομίλου της, αν και αήττητη, αλλά με μία ισοπαλία και μία νίκη. Γενικώς δείχνει σε αρκετά καλή αγωνιστική κατάσταση αυτή την περίοδο.

Πρόσφατα χτύπησε ο αριστερός μπακ Μαρσάλ που θα λείψει απόψε, όπως και ο άλλος πλάγιος μπακ, Ούγκο.