ΜΟΝΑΡΚΑΣ

Την πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα υπέστη την προηγούμενη αγωνιστική η Μονάρκας, που δεν τα κατάφερε στην έδρα της Κερετάρο (2-1). Ο Σεπουλβέδα ήταν αυτός που έδωσε το προβάδισμα, στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, στους φιλοξενούμενους, όμως η Κερετάρο κατάφερε να κάνει την ανατροπή μέσα σε διάστημα δέκα λεπτών και εν τέλει να πάρει τη νίκη στο παιχνίδι. Η ομάδα του Ρομπέρτο Ερνάντεζ εξακολουθεί να αναζητεί την πρώτη της νίκη στο Απερτούρα, έχοντας πανηγυρίσει μόλις τρία τέρματα σε τέσσερα παιχνίδια, μέχρι τώρα. Με πρόβλημα στο πόδι, ο Άλντο Ρότσα (ΜΕ 1/0) εξακολουθεί να είναι αμφίβολος.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από την Κερετάρο για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: G/G τα πέντε τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις. (δες το στην Interwetten)

Το Μονάρκας – Πατσούκα παίζει στην Interwetten

ΠΑΤΣΟΥΚΑ

Από την άλλη πλευρά, η Πατσούκα κατάφερε να πανηγυρίσει τους πρώτους της βαθμούς στη σεζόν, επικρατώντας με 2-1 της Τίγκρες, εντός έδρας, το Σάββατο. Τα τέρματα των Άνχελο Σαγάλ και Έρικ Γκουτιέρεζ, από ένα σε κάθε ημίχρονο, έδωσαν τη νίκη στην Πατσούκα, που τόσο πολύ χρειαζόταν, μετά από τρεις διαδοχικές ήττες στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Ντιέγκο Αλόνσο θα πρέπει να είναι συγκεντρωμένη από εδώ και πέρα στα παιχνίδια, με σκοπό να ανέβει ακόμη πιο ψηλά στον πίνακα της βαθμολογίας. Νέα προβλήματα για τον Αλόνσο, με τους Ένστον Πουχ (ΜΕ 4/1) και Χοσέ Μαρτίνεζ (ΜΕ 1/0) να είναι αμφίβολοι, έχοντας υποστεί μυϊκά προβλήματα.

Μεσοβδόμαδα, η Πατσούκα φιλοξενήθηκε από την Κερετάρο, για την τέταρτη αγωνιστική των ομίλων του κυπέλλου Μεξικού. Το τέρμα του Έρικ Σάντσεζ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης ήταν αρκετό για να κρίνει το παιχνίδι και να χαρίσει τη νίκη (0-1) στους φιλοξενούμενους. Δυο νίκες και μια ισοπαλία ο απολογισμός της, ούσα και στην πρώτη θέση του ομίλου με εφτά βαθμούς.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της Κερετάρο για το Κύπελλο.

Στατιστικό: Under 2.5 τα πέντε από τα εφτά τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.