2η αγωνιστική

*Η αναμέτρηση ήταν αρχικά προγραμματισμένη για τις 18:05, ωστόσο θα ξεκινήσει στις 20:00, εξαιτίας της υψηλής θερμοκρασίας στην ευρύτερη περιοχή.

*Αήττητη η Μονακό στα τρία τελευταία εντός της με αντίπαλο τη Στρασμπούργκ, επικρατώντας στα δυο εξ αυτών.

*Goal/Goal τα 9/11 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΜΟΝΑΚΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 2-4 επί της Κλερμόν, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο έβδομο λεπτό, για να κάνει την ανατροπή με τους Βάντερσον (7′) και Μπεν Γιεντέρ (43′). Δέχθηκε την ισοφάριση στο 53′, για να βρει ακόμη δυο φορές δίχτυα στην πορεία με τους Μπεν Γιεντέρ (70′) και Ακλιούς (90’+3).

Αρκετά δυναμικά ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η Μονακό στο φετινό πρωτάθλημα. Για την πρώτη αγωνιστική, η ομάδα του Άντι Χούτερ φιλοξενήθηκε από την Κλερμόν, από την έδρα της οποίας “απέδρασε” με το διπλό, επικρατώντας με 2-4.

Βρέθηκε πίσω από νωρίς, μετά από λάθος του πορτιέρο Κεν, καθώς η μπάλα έφυγε μέσα από τα χέρια του, οπότε και έπρεπε να παίξει ακόμη πιο επιθετικά στην πορεία. Κάτι που έκανε πράξη και έχοντας την πρωτοβουλία κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή πριν την ανάπαυλα. Αντίστοιχα η εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς δέχθηκε από νωρίς την ισοφάριση. Στην πορεία όμως, εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο τα κενά στην αντίπαλη άμυνα και σκόραρε ακόμη δυο φορές, για να “σφραγίσει” το τρίποντο.

“Η Στρασμπούργκ ξεκίνησε ιδανικά τη σεζόν, με νίκη 2-1 επί της Λυών. Αρέσκεται στο 5-3-2 και έχει έναν εξαιρετικό προπονητή στον πάγκο της, τον Πατρίκ Βιεϊρά. Οπότε και περιμένω μια πολύ δυνατή αναμέτρηση, με το μόνο σίγουρο να είναι ότι θέλουμε τη νίκη στο παιχνίδι αυτό”, δήλωσε ο Αυστριακός τεχνικός.

Την περασμένη Πέμπτη, ανακοίνωσε την πώληση του Κέβιν Φόλαντ στην Ουνιόν Βερολίνου, βάζοντας ταμεία της τέσσερα εκατομμύρια ευρώ. Στην αποστολή για το σημερινό παιχνίδι είναι οι δυο νεοαποκτηθείς Ζακάρια και Σινγκό, καθώς και ο Μπεν Σεγκίρ, που ξεπέρασε το μυϊκό πρόβλημα που τον ταλαιπωρούσε.

Μονακό Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Λυών, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τους Μπελεγκάρντ (63′) και Μοτιμπά (75′), δεχόμενη απλά τη μείωση στο 88ο λεπτό.

Καλύτερο ξεκίνημα δε θα μπορούσε να περιμένει η Στρασμπούργκ, στη φετινή σεζόν. Στην πρεμιέρα της, η ομάδα του Πατρίκ Βιεϊρά υποδέχθηκε τη Λυών, κόντρα στην οποία πέτυχε μια σπουδαία νίκη, με 2-1.

Έπαιξε αμυντικά στο πρώτο ημίχρονο, θέλοντας να αφήσει την αντίπαλο να κάνει το παιχνίδι της και στάθηκε τυχερή για να αποφύγει τα χειρότερα σε ορισμένες περιπτώσεις μέχρι και την ανάπαυλα. Αλλαγμένη προς το καλύτερο στο δεύτερο μέρος, πήρε περισσότερα ρίσκα και δικαιώθηκε για την επιλογή της αυτή, παίρνοντας σαφές προβάδισμα στο σκορ, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστική τον Μπελγκάρ, με ένα γκολ και μια ασίστ. Στην πορεία “έκατσε” πίσω και σαν αποτέλεσμα δέχθηκε τη μείωση, ενώ λίγο ήθελε να δεχθεί και την ισοφάριση.

Έβαλε λεφτά στα ταμεία στην αρχή της εβδομάδας, ανακοινώνοντας την πώληση του Σενεγαλέζου φορ Χαμπίμπ Ντιαλό στην Αλ Σαμπάμπ της Σαουδικής Αραβίας, έναντι 18 εκατομμυρίων.

Στη διάθεση του Αλσατού τεχνικού βρίσκεται κανονικά ο Χαμπίμπ Ντιαρά, που εξέτισε την τιμωρία του. Αντιθέτως, εκτός αποστολής έμειναν οι τραυματίες Σομπόλ, Μπασεγιά, Μπαστιάν και Σαχί Ντιόν.