*Πρώτο παιχνίδι για τα play off του Europa Conference League με την ομάδα που προκρίνεται να περνάει στη φάση των “16”. Ακολουθεί επαναληπτικός στην έδρα της τωρινής φιλοξενούμενης. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ.

*Οι δύο ομάδες έπαιξαν μεταξύ τους στα προκριματικά του Champions League την περίοδο 2013/14, έφεραν δύο ισοπαλίες, 0-0 και 1-1, με την Λέγκια να προκρίνεται με τον κανονισμό του εκτός έδρας γκολ.

*Η Λέγκια κέρδισε στην τελευταία της επίσκεψη στην Νορβηγία, με 3-2 την Μπόντο Γκλιμτ, μετά από πέντε προηγούμενες όπου δεν είχε νίκη, με τρεις ισοπαλίες και δύο ήττες.

*Η Λέγκια έχασε τις 13 από τις 15 τελευταίες εκτός έδρας ευρωπαϊκές της αναμετρήσεις, από τη φάση των ομίλων και έπειτα, κερδίζοντας τις άλλες δύο, κάτι που σημαίνει πώς δεν έχει ισοπαλία σε αυτό το διάστημα.

Δείτε τα Προγνωστικά Conference League

ΜΟΛΝΤΕ

Προηγούμενο ματς: Η Μόλντε έχασε 5-1 εκτός έδρας από την Μπάγερ Λεβερκούζεν, μειώνοντας απλά με τον Κιτολάνο στο 75ο λεπτό στο τελικό σκορ! Δέχθηκε νωρίτερα πέντε γκολ από τους Σικ (6’), Ταπσόμπα (22’), Έλινγκσεν (25’ αυτ.), Χλόζεκ (60’, 70’).

Η Μόλντε επιστρέφει σε επίσημη αγωνιστική δράση, για πρώτη φορά μετά τη λήξη του προηγούμενου πρωταθλήματος Νορβηγίας, όπου τερμάτισε στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Πάντως κατέκτησε το κύπελλο της χώρας της, πριν χάσει με το “βαρύ” 5-1 εκτός έδρας από την Μπάγερ Λεβερκούζεν στο τελευταίο παιχνίδι του ομίλου της.

Βέβαια έπαιξε κάποια φιλικά παιχνίδια, τόσο στη χώρα της, όσο και απέναντι στην Κοπεγχάγη, από την οποία έχασε με 3-1 στο πιο πρόσφατο φιλικό της.

Στο γήπεδό της είναι αήττητη εδώ και τέσσερις αγώνες, με δύο ισοπαλίες και δύο νίκες, ενώ ο Έρλινγκ Μόε, προπονητής της, είπε πώς σκοπεύουν να αγωνιστούν αρκετά επιθετικά. Αν και έχασε δύο από τους τρεις πρώτους σκόρερ της περασμένης αγωνιστικής περιόδου με μεταγραφή.

Μόλντε Στατιστικά

*12/14 over 2,5 στα τελευταία επίσημα παιχνίδια της.

*15/25 G/G στα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΛΕΓΚΙΑ

Προηγούμενο ματς: Η Λέγκια κέρδισε 0-1 εκτός έδρας την Ρουχ Χορζόφ, με τέρμα του Γκουάλ στο 56ο λεπτό.

Η Λέγκια επανήλθε με νίκη, έστω και με 0-1 εκτός έδρας, επί της Ρουχ Χορζόφ, μετά την επανεκκίνηση του πρωταθλήματος, πριν λίγες μέρες. Είναι πάντα στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Πολωνίας, ενώ έπαιξε αρκετά φιλικά κατά τη διακοπή του πρωταθλήματος, τα περισσότερα συνδυάστηκαν με επιτυχία.

Και αυτή αναγκάστηκε να αλλάξει λίγο την ενδεκάδα, αφού υπήρξαν πωλήσεις βασικών παικτών κατά τη χειμερινή διακοπή πρωταθλήματος.

Όσον αφορά στον τεχνητό χλοοτάπητα του αγωνιστικού χώρου, η ομάδα του έχει συνηθίσει να παίζει, όπως είπε ο τεχνικός της, Κόστα Ρούναϊτς, δεν έχει πρόβλημα με αυτό, απλά θα πρέπει να είναι προσεκτική και συγκεντρωμένη.