* 36η αγωνιστική.

* Δεν υπάρχει διπλό στα μεταξύ τους παιχνίδια σε βάθος δεκαετίας, στον πρώτο γύρο έσπασε σερί με νίκες γηπεδούχων, οι δύο ομάδες έμειναν ισόπαλες χωρίς γκολ (10/12).

* Από τα 7 παιχνίδια που έδωσαν την τελευταία δεκαετία, τα 5 ήταν G/G, τα 3 πιο πρόσφατα από αυτά ήταν με over 2,5.

* Καστιγιάνικο μίνι ντέρμπι με αρκετά μεγάλη αντιπαλότητα..

ΜΙΡΑΝΤΕΣ

Προηγούμενο ματς: Ισοπαλία με την Οβιέδο εκτός με 1-1. Προηγήθηκε η αντίπαλος με γκολ του Σεοάνε στο 43’, ισοφάρισε στο 86’ με τον Γκαμπριέλ Μαρτίνεθ.

Η ισοπαλία στην Οβιέδο ισοδυναμεί με… σωσίβιο, ειδικά από τη στιγμή που ήρθε στα τελευταία λεπτά του αγώνα, απέναντι σε μια αντίπαλο καλύτερη, η οποία ωστόσο στο συγκεκριμένο ματς υστέρησε αρκετά σε ουσία. Το γεγονός αυτό της έδωσε την ευκαιρία να μείνει ως το τέλος στη διεκδίκηση του βαθμού και να “χτυπήσει” την κατάλληλη χρονική στιγμή για να αποσπάσει το βαθμό.

Ψυχολογικά το συγκεκριμένο αποτέλεσμα ήταν πολύ σημαντικό, βαθμολογικά όμως δεν έλυσε τα προβλήματά της. Απεναντίας τα μεγάλωσε διότι ομάδες στη ζώνη του υποβιβασμού, όπως η Αμορεμπιέτα νίκησαν και μείωσαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά μεταξύ τους.

Επιστρέφει στην Αντούβα με μία και μοναδική σκέψη, την κατάκτηση των τριών βαθμών απέναντι σε μια από τις χειρότερες ομάδες στην κατηγορία, όσον αφορά τα εκτός έδρας παιχνίδια. “Θα είναι πολύ σημαντικό να νικήσουμε και γι’ αυτό το αποτέλεσμα θα μπούμε να παλέψουμε, αλλά υπάρχει και αντίπαλος στο γήπεδο, χρειάζεται προσοχή και υπομονή” τόνισε ο κόουτς Λίσι.

Τιμωρημένος ο εξτρέμ Τσάιρα.

Μιραντές Στατιστικά

* Χωρίς νίκη στα 5 τελευταία, δέχτηκε τουλάχιστον από 1 γκολ στα 3 πιο πρόσφατα.

* Δέχτηκε πρώτη γκολ στα 8/10 τελευταία.

ΜΠΟΥΡΓΟΣ

Προηγούμενο ματς: Νίκησε με 2-1 εντός τη Ράσινγκ Σανταντέρ. Προηγήθηκε με τον Αντρές Μαρτίν στο 8’, ισοφαρίστηκε γρήγορα από τον Αράνα (23’), της ακυρώθηκε γκολ στην αρχή της επανάληψης, πήρε τη νίκη στις καθυστερήσεις με το πέναλτι του Κούρο.

Η εμφάνιση με τη Ράσινγκ ήταν αρκετά καλή, σημασία όμως έχει το αποτέλεσμα. Μέχρι την τελευταία φάση το παιχνίδι με την ομάδα από τη Σανταντέρ της άφηνε πικρή γεύση, ένα πέναλτι από μια μπαλιά-τρύπα στο τέλος, άλλαξε εντελώς τις εντυπώσεις της.

Ανέβηκε στη βαθμολογία, οι παίκτες απέκτησαν άλλο ηθικό, αλλά και πάλι στη μάχη των πλέι οφ και πολύ περισσότερο της ανόδου έχει μείνει πολύ πίσω και δεν φαντάζει διεκδικήτρια. Αιτία η εκτός έδρας παρουσία της συνολικά αλλά περισσότερο τις τελευταίες αγωνιστικές, αν διορθωθεί μπορεί να θέσει πιο σοβαρή υποψηφιότητα, αφού μαθηματικά δεν υπάρχει αμφιβολία πως προλαβαίνει.

“Χρειαζόμαστε τη νίκη για να συνεχίσουμε να ονειρευόμαστε, οφείλουμε να εκμεταλλευτούμε τις ευκαιρίες που θα μας προκύψουν” τόνισε ο κόουτς Μπόλο. Ο τεχνικός των “μπουργαλέσες” βλέπει με ικανοποίηση να επιστρέφει ο φορ Εσπιάου, χάνει ωστόσο τον χαφ Μοντιέλ λόγω καρτών και τον Ντάνι Οχέδα με τραυματισμό.

Μπούργος Στατιστικά

* Στα 5 τελευταία πέτυχε μόνο 1 νίκη, στο πιο πρόσφατο με τη Ράσινγκ Σανταντέρ με το πέναλτι στις καθυστερήσεις.

* Στα 7 τελευταία εκτός μετράει μόνο 1 νίκη, επιμέρους απολογισμός 1-1-5.