24η αγωνιστική

*Αήττητη η Σεντ Ετιέν στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο την Τρουά, έχοντας επικρατήσει στα 3/4.

*Στον πρώτο γύρο: Τρουά – Σεντ Ετιέν 0-1

ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από τη Ντανκέρκ, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 81ο λεπτό.

Από τη δεύτερη διαδοχική της ήττα προέρχεται η Σεντ Ετιέν, μετά και από εκείνη που προηγήθηκε κόντρα στην Αμιάν (0-1 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ολιβιέ Νταλ’Ολιό φιλοξενήθηκε από τη Ντανκέρκ, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-0.

Είχε καλή παρουσία στο πρώτο ημίχρονο, ήλεγχε το ματς και ήταν αυτή που είχε περισσότερες προσπάθειες, έχοντας μάλιστα και δυο καλές στιγμές για να πάρει τα ηνία. Πιο παθητικός ο ρόλος της με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, δέχθηκε πίεση και εν τέλει δέχθηκε το μοναδικό τέρμα προς το φινάλε της αναμέτρησης.

Βρίσκεται έτσι στα μέσα της κατάταξης, σε τριπλή ισοβαθμία με Γκινγκάμπ και Ροντέ, οι οποίες έχουν και παιχνίδι περισσότερο ωστόσο. Ηττήθηκε στα 4/6 πιο πρόσφατα εντός της, στα οποία είχε ακόμη από μια νίκη και ισοπαλία. Από ίωση ταλαιπωρείται ο μέσος Φλοριάν Ταρντιέ, που έμεινε εκτός.

Σεντ Ετιέν Στατιστικά

*No Goal και Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal και Under 2.5 τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΤΡΟΥΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Μπορντό, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Ελισόρ στο 65′ και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση με πέναλτι στο 90′, τρία λεπτά αργότερα σκόραρε και αυτή με πέναλτι του Ριπάρ.

Επιστροφή στις επιτυχίες για την Τρουά, μετά από δυο αναμετρήσεις, στις οποίες και είχε από μια ισοπαλία και ήττα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Νταβίντ Γκιόν υποδέχθηκε τη Μπορντό, της οποίας και επικράτησε με 2-1.

Πέρασε κάποιες δύσκολες καταστάσεις στο πρώτο ημίχρονο και αφού άντεξε σε αυτές, ευτύχησε να πάρει το προβάδισμα με υποδειγματική αντεπίθεση λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας. Έδειχνε ότι κρατάει το σκορ, αλλά στο 90′ πήγε να το χαλάσει, κάνοντας δώρο πέναλτι στην αντίπαλο για το 1-1. Λίγο αργότερα όμως κέρδισε και αυτή πέναλτι όμως, μετά από κλέψιμο που έκανε, με τον Ριπάρ να ευστοχεί και να της χαρίζει τους τρεις βαθμούς.

Παρά το θετικό αποτέλεσμα, παραμένει χαμηλά στην κατάταξη και στο +3 από τη ζώνη του υποβιβασμού, έχοντας την ευκαιρία τώρα να πάρει διαφορά τώρα από αυτά. Πανηγύρισε ένα διπλό στις δώδεκα φετινές εξόδους της (1-7-4).