23η αγωνιστική

*Δόθηκε απαγορευτικό στη μετακίνηση των οπαδών της Μονπελιέ για την αποψινή αναμέτρηση.

*Αήττητη η Μαρσέιγ στα δέκα τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Μονπελιέ, έχοντας από πέντε νίκες και ισοπαλίες.

*Goal/Goal τα 8/9 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*2-3 Goals τα πέντε τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Μονπελιέ – Μαρσέιγ 1-1

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΜΑΡΣΕΪΓ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-1 επί της Σαχτάρ, για το Γιουρόπα Λιγκ. Βρέθηκε πίσω με πέναλτι στο 12ο λεπτό, για να κάνει την ανατροπή με τους Ομπαμεγιάνγκ (23′), Σαρ (74′) και Κοντογκμπιά (81′).

Το εισιτήριο της πρόκρισης για τους “16” του Γιουρόπα Λιγκ εξασφάλισε το βράδυ της Πέμπτης, η Μαρσέιγ. Για την ακρίβεια, στο ντεμπούτο του Ζαν Λουίς Γκασέ στον πάγκο, υποδέχθηκε τη Σαχτάρ, στη ρεβάνς του μεταξύ τους 2-2, κόντρα στην οποία κατάφερε να επικρατήσει αυτή τη φορά με 3-1.

Μπορεί να μην ξεκίνησε με τον ιδανικό τρόπο και να βρέθηκε από νωρίς πίσω με εκτέλεση πέναλτι, ωστόσο σταδιακά ισορρόπησε την κατάσταση και στα μέσα του ημιχρόνου έφερε το ματς στα ίσα με τον Ομπαμεγιάνγκ, ο οποίος έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της διοργάνωσης. Με διαφορά ανώτερη μετά την ανάπαυλα, δεν άφησε κανένα περιθώριο στους Ουκρανούς και ολοκλήρωσε την ανατροπή με ακόμη δυο γκολ.

Στην επόμενη φάση, θα βρει απέναντι της τη Βιγιαρεάλ του Μαρθελίνο, με τον οποίο οι Μασσαλοί είχαν ξεκινήσει τη φετινή σεζόν. Για την ώρα πάντως, ψάχνει την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα μετά από έξι αγωνιστικές, στις οποίες και είχε τέσσερις ισοπαλίες και δυο ήττες, ερχόμενη από το εκτός 1-0 από τη Μπρεστ. Βρίσκεται στα μέσα της κατάταξης και έχει αρκετά δρόμο να καλύψει για να βρεθεί στην εξάδα.

Στη διάθεση του προπονητή του τέθηκε και πάλι ο Σαμουέλ Ζιγκό, έχοντας εκτίσει την τιμωρία του. Αυτή τη φορά θα απουσιάσει ο Ζονατάν Κλος, που συμπλήρωσε κάρτες.

Μαρσέιγ Στατιστικά

*Goal/Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΟΝΠΕΛΙΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-0 επί της Μετς, για το πρωτάθλημα. Τα τέρματα της σημείωσαν οι Σιλά (3′), Σανιάν (50′) και Σαβανιέ (πεν. 86′).

Μετά από πέντε αναμετρήσεις και με απολογισμό δυο ισοπαλίες και τρεις ήττες, η Μονπελιέ κατάφερε να γευτεί και πάλι τη χαρά της νίκης. Για την ακρίβεια, την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μισέλ ντερ Ζακαριάν υποδέχθηκε τη Μετς, την οποία και συνέτριψε με 3-0.

Ευτύχησε να πάρει προβάδισμα με το “καλημέρα” και να πάει έτσι στα αποδυτήρια, παρά τις όποιες προσπάθειες των φιλοξενούμενων. Εκμεταλλευόμενη τα κενά στην αντίπαλη άμυνα διπλασίασε τα τέρματα της στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Έπεσε ο ρυθμός στην πορεία, αλλά λίγο πριν το φινάλε, κέρδισε πέναλτι σε χέρι που έγινε, στο οποίο εύστοχησε και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της.

Βαθμολογική ανάσα η επικράτηση της αυτή, στην προσπάθεια που κάνει για να παραμείνει στην κατηγορία, για την ώρα μοιράζεται τη 15η θέση με τη Λοριάν, έχοντας και παιχνίδι λιγότερο. Ηττήθηκε ωστόσο στις 5/6 πιο πρόσφατες εξόδους της, στις οποίες είχε και ένα διπλό (0-1 επί της Μετς).

Στην αποστολή για τη Μασσαλία βρίσκεται ο Σαχά Ντελαγιέ, ενώ εκτός με απόφαση προπονητή έμειναν οι Σεντ-Λους και Καζρί.