*Επαναληπτικό παιχνίδι για τα play off του Europa Conference League με την ομάδα που προκρίνεται να περνάει στη φάση των “16”. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ισοπαλίας στο συνολικό σκορ μετά τον σημερινό αγώνα, ακολουθεί παράταση και ίσως και πέναλτι αν χρειαστούν.

*Στο πρώτο παιχνίδι: Μόλντε-Λέγκια 3-2 (Γκούλμπραντσεν 12’, 19’, Κάασα 24’- Ζόσουε 63’, Αουγκούστινιακ 71’).

*Οι δύο ομάδες έπαιξαν μεταξύ τους στα προκριματικά του Champions League την περίοδο 2013/14, έφεραν δύο ισοπαλίες, 0-0 και 1-1, με την Λέγκια να προκρίνεται με τον κανονισμό του εκτός έδρας γκολ.

Δείτε τα Προγνωστικά Conference League

ΛΕΓΚΙΑ

Προηγούμενο ματς: Η Λέγκια Βαρσοβίας έφερε 1-1 εντός έδρας με την Πούστζα Νιεπομόλιτζε, ισοφαρίζοντας με τον Ρόζολεκ στο 86’ το γκολ που δέχθηκε από τον Κόι στο 42’.

Η Λέγκια απέφυγε μία ήττα με γκολ προς το τέλος, φέρνοντας τελικά 1-1 στο γήπεδό της, απέναντι στην Πούστζα Νιεπομόλιτζε. Αυτό ήταν το δεύτερο σερί παιχνίδι που δεν κερδίζει, μετά την ήττα στον πρώτο αγώνα που έγινε στην Νορβηγία, εκεί που έπαιξε όπως μπορεί, μόνο για ένα ημίχρονο.

Η πορεία της στο πρωτάθλημα Πολωνίας παραμένει μέτρια, καθώς βρίσκεται στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα, αν και δεν είναι μακριά από την κορυφή, στο -5 από αυτήν.

Ο τεχνικός της, Κόστα Ρούναϊτς, ξεκαθάρισε πώς δεν θα αποκαλύψει την ενδεκάδα, αλλά δεν υπάρχουν και πολλά περιθώρια για αλλαγές σε πρόσωπα. Αντιθέτως μπορούν να αλλάξουν τακτική, να είναι πιο υπομονετικοί, γνωρίζοντας πώς πρέπει να σκοράρουν, αλλά και να μην δεχθούν κάποιο τέρμα.

Επίσης, τόνισε πως έχουν ετοιμαστεί για το ενδεχόμενο των πέναλτι, αλλά θα προτιμούσε να μην χρειαστεί να φτάσουν ως εκεί.

Λέγκια Στατιστικά

*7/8 under 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της.

*8/10 αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία παιχνίδια της.

*11/17 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας

ΜΟΛΝΤΕ

Προηγούμενο ματς: Η Μόλντε κέρδισε 3-2 εντός έδρας την Λέγκια, σε ένα παιχνίδι που προηγήθηκε 3-0 πολύ νωρίς με τα γκολ των Γκούλμπραντσεν (12’,19’), Κάασα (24’), πριν μειώσει η αντίπαλος της στο δεύτερο ημίχρονο με τα τέρματα των Ζόσουε (63’), Αουγκούστινιακ (71’).

Η Μόλντε δεν έχει εγχώριες υποχρεώσεις ακόμη, με τελευταίο της παιχνίδι τη νίκη με 3-2 εντός έδρας επί της Λέγκια στο πρώτο μεταξύ τους αγώνα πριν μία εβδομάδα. Ένα παιχνίδι όπου ήταν δύο ημιχρόνων.

Στο πρώτο φάνηκε κυρίαρχος και έμοιαζε με μία εύκολη επικράτηση, αλλά στο δεύτερο υποχώρησε, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η αντίπαλος της και λίγο έλειψε να χάσει και τη νίκη!