*Οι δύο ομάδες αναμετρώνται για πρώτη φορά στην ιστορία. Παράλληλα η σημερινή αναμέτρηση αποτελεί παρθενική της Σενεγάλης κόντρα σε διοργανώτρια ενός Παγκοσμίου Κυπέλλου.

*Η Σενεγάλη αντιμετώπισε μόλις μία φορά ομάδα από την Ασία στο Παγκόσμιο Κύπελλο: Το 2018 όταν αναδείχθηκε ισόπαλη με την Ιαπωνία (2-2).

Δείτε τα προγνωστικά Μουντιάλ

*Οι ασιατικές ομάδες πανηγύρισαν δύο νίκες σε τρεις αναμετρήσεις με τις αντίστοιχες της Αφρικής στο Παγκόσμιο Κύπελλο 2018 (μία ισοπαλία).

*Η Σενεγάλη δεν κατάφερε να κρατήσει το μηδέν στις οχτώ τελευταίες αναμετρήσεις της στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Το έπραξε στην παρθενική εμφάνισή της το 2002 κόντρα στη Γαλλία.

ΚΑΤΑΡ

Δείτε εδώ το ρόστερ με αναλυτικές πληροφορίες για όλους τους παίκτες του Κατάρ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 2-0 από τον Ισημερινό. Και τα δύο γκολ πέτυχε ο Βαλένσια (16′ πεν., 31′).

Το Κατάρ παρουσίασε ένα κάκιστο αγωνιστικό πρόσωπο στην παρθενική εμφάνισή του σε τελικά Παγκοσμίου Κυπέλλου, γνωρίζοντας δίκαια την ήττα με 2-0 απ’ τον Ισημερινό. Το σκορ θα μπορούσε να ξεφύγει περισσότερο αν οι νοτιοαμερικάνοι δεν έριχναν ρυθμούς στο δεύτερο ημίχρονο.

Το ομοσπονδιακό συγκρότημα του Φέλιξ Σάντσεθ δεν κατέγραψε ούτε μία ευκαιρία στην αντίπαλη εστία: Θα πρέπει να γυρίσουμε στο 1994 για να βρούμε μία διοργανώτρια χώρα να πετυχαίνει κάτι ανάλογο (σ.σ. οι ΗΠΑ κόντρα στη Βραζιλία στη φάση των “16”). Το Κατάρ απείλησε (χωρίς ιδιαίτερες αξιώσεις) τέσσερις φορές με Αλμόεζ Άλι (45+5′), Αλ Χαϊντος (62′), Αφίφ (75′) και Μουντάρι (86′).

Ελεύθεροι από την πίεση της πρεμιέρας εύχεται να παρουσιαστούν οι ποδοσφαιριστές του στη σημερινή αναμέτρηση με τη Σενεγάλη ο ομοσπονδιακός τεχνικός των Ασιατών. “Γνωρίζουμε καλώς πως θα αντιμετωπίσουμε μία ομάδα με ποιότητα που θα έχει μοναδικό στόχο τη νίκη. Πρέπει να βελτιωθούμε σημαντικά, αφήνουμε στην άκρη την κριτική που μας ασκείται και επικεντρωνόμαστε στη δική μας εμφάνιση και μόνο”, υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο 46χρονος Ισπανός.

Δεν αποκλείεται να προχωρήσει σε αλλαγές στο βασικό σχήμα του. Ο τερματοφύλακας Αλ Σιμπ πραγματοποίησε κακή εμφάνιση στην πρεμιέρα κι αναμένεται να κάτσει στον πάγκο, τη θέση του ενδέχεται να πάρει ο Μπάρσαμ. Την 171η συμμετοχή του με το εθνόσημο θα γράψει ο Αλ Χαϊντός.

ΚΑΤΑΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Δεν “έγραψε” ούτε μία ευκαιρία στον στόχο στην πρεμιέρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου με τον Ισημερινό.

*NG στα 4/5 τελευταία παιχνίδια του.

*Under 2,5 στα 4/5 τελευταία παιχνίδια του.

ΣΕΝΕΓΑΛΗ

Δείτε εδώ το ρόστερ με αναλυτικές πληροφορίες για όλους τους παίκτες της Σενεγάλης

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 2-0 από την Ολλανδία. Στο 84′ ο Γκάκπο άνοιξε το σκορ με κεφαλιά, προτού ο Κλάασεν διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Δεν απειλήθηκε ουσιαστικά από την Ολλανδία μέχρι κι έξι λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90′, όταν πλήρωσε την άστοχη έξοδο του τερματοφύλακα Μεντί που δεν πρόλαβε τον Γκάκπο. Η Σενεγάλη πλήρωσε αφενός την επιθετική αναποτελεσματικότητά της, αφετέρου τις τρανταχτές αδυναμίες της στα μετόπισθεν στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης γνωρίζοντας, τελικά, την ήττα με 2-0.

Απείλησε στο 65′ με Ντιά και στο 86′ με τον Πάπε Γκέιγ, ωστόσο και τις δύο φορές φώναξε “παρών” ο τερματοφύλακας Νόπερτ. Φάνηκε ξεκάθαρα η απουσία του Σάντιο Μανέ από την γραμμή κρούσης των “λιονταριών της Τεράνγκα”.

“Δεν ήμασταν κακοί, αντιμετωπίσαμε μία από τις κορυφαίες ομάδες στον κόσμο. Πιστεύω πως αξίζαμε τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας. Έχουμε μπροστά μας μία πολύ σημαντική αναμέτρηση, έχουμε την κατάλληλη ποιότητα επιθετικά”, ανέφερε μεταξύ άλλων ο ομοσπονδιακός τεχνικός Αλιού Σισέ.

Παρά το γεγονός πως αντικαταστάθηκε λόγω τραυματισμού με την Ολλανδία, ο Ντιαλό αναμένεται να αγωνιστεί κανονικά στη σημερινή αναμέτρηση. Νοκ άουτ τέθηκε ο Κουγιατέ, κάτι ανάλογο συμβαίνει και με τον Μπαλό-Τουρέ. Κάτω από τα γκολπόστ αναμένεται να κάτσει ο Ντιένγκ, αντικαθιστώντας τον Μεντί που φέρει μεγάλη ευθύνη για την ήττα της πρεμιέρας.

ΣΕΝΕΓΑΛΗ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Γνώρισε την ήττα στις δύο τελευταίες αναμετρήσεις της στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Υπέστη μόλις μία στις επτά προηγούμενες (τρεις νίκες, τρεις ισοπαλίες).

*2-3 γκολ στα τρία τελευταία παιχνίδια της.