*Αδιάφορος βαθμολογικά ο Καναδάς, που έχει αποκλειστεί ήδη από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

*Με νίκη ή ισοπαλία το Μαρόκο προκρίνεται. Σε περίπτωση που ηττηθεί, θα εξαρτάται από το αποτέλεσμα του αγώνα Κροατία – Βέλγιο. Αυτή τη στιγμή η κατάσταση για τις τρεις ομάδες είναι ως εξής: Κροατία (4 βαθμοί, 4-1 γκολ, Μαρόκο 4 βαθμοί, 2-0 γκολ, Βέλγιο 3 βαθμοί, 1-2 γκολ).

*Δείτε τα κριτήρια ισοβαθμίας εδώ.

*Αήττητο το Μαρόκο σε τρία συνολικά παιχνίδια με αντίπαλο τον Καναδά, μετρώντας δυο νίκες και μια ισοπαλία. Στο πιο πρόσφατο εξ αυτών, τον Οκτώβριο του 2016, επικράτησε με 4-0 σε φιλικό.

*Το Μαρόκο διατήρησε ανέπαφη την εστία του στα έξι τελευταία παιχνίδια που έχει δώσει, φιλικά και επίσημα, μετρώντας 622 λεπτά από τη στιγμή που δέχθηκε το γκολ από τη Νότια Αφρική, τον περασμένο Ιούνιο. Αν κρατήσει και σήμερα το μηδέν, θα γίνει η πρώτη ομάδα από την Αφρική που πετυχαίνει κάτι τέτοιο σε ομίλους Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Δείτε τα προγνωστικά Μουντιάλ

ΚΑΝΑΔΑΣ

Δείτε εδώ όλο το ρόστερ με αναλυτικές πληροφορίες για όλους τους παίκτες του Καναδά

Προηγούμενο ματς: Ήττα 4-1 από την Κροατία, για το Παγκόσμιο Κύπελλο. Προηγήθηκε μόλις στο δεύτερο λεπτό με το τέρμα του Ντέιβις, για να δεχθεί στην πορεία την ανατροπή (36′, 44′, 70′, 90’+4).

Τη δεύτερη ήττα του σε ισάριθμα παιχνίδια στον όμιλο υπέστη ο Καναδάς. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τζον Χέρντμαν αντιμετώπισε την Κροατία, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 4-1. Μπήκε αρκετά δυναμικά και προηγήθηκε από νωρίς στο σκορ, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν αυτή που θα περίμενε. Έδωσε αρκετά δικαιώματα στους σαφώς πιο έμπειρους Κροάτες και με την άμυνα της να μην ανταποκρίνεται σωστά, δέχθηκε την ανατροπή πριν την ανάπαυλα, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το 2-1 στις πλάτες της.

Πήρε περισσότερα ρίσκα στο δεύτερο ημίχρονο, προσπάθησε να πιέσει ψηλά την αντίπαλο της, ωστόσο άφησε αρκετούς χώρους πίσω και σαν αποτέλεσμα δέχθηκε ακόμη δυο τέρματα, για το τελικό αποτέλεσμα. Είχε προηγηθεί η ήττα της πρεμιέρας από το Βέλγιο με 1-0, οπότε και έγινε η δεύτερη χρονικά ομάδα που αποκλείεται, μετά το Κατάρ. Παράλληλα, έφτασε τις πέντε ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Χωρίς ιδιαίτερο άγχος πλέον, είναι πολύ πιθανό να αγωνιστεί με αλλαγές στο αρχικό σχήμα, ειδικά από τη στιγμή που αρκετοί παίκτες δεν έχουν ακόμη ούτε λεπτό συμμετοχής στη διοργάνωση. “Σε αυτό το τελευταίο παιχνίδι θα τα δώσουμε όλα για να πάρουμε ένα αποτέλεσμα, μια νίκη για τον Καναδά που θα κάνει αυτή τη χώρα να πιστέψει ότι είμαστε στο σωστό δρόμο για το 2026”, δήλωσε ο Άγγλος τεχνικός.

Καναδάς Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια του.

*Δέχεται γκολ στα πέντε τελευταία παιχνίδια του.

Παίξε Νόμιμα στην Betsson (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΜΑΡΟΚΟ

Δείτε εδώ όλο το ρόστερ με αναλυτικές πληροφορίες για όλους τους παίκτες του Μαρόκο

Προηγούμενο ματς: Νίκη 0-2 επί του Βελγίου, για το Παγκόσμιο Κύπελλο. Πήρε προβάδισμα στο 73′ με τον Σαΐς, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Αμπουκλάλ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Από την πλευρά του, το Μαρόκο κατάφερε να πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη σε αυτή τη διοργάνωση. Πιο συγκεκριμένα, την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Βαλίντ Ρεγκραγκί αντιμετώπισε το Βέλγιο, κόντρα στο οποίο έκανε την έκπληξη και επικράτησε με 0-2. Είχε περισσότερο παθητικό ρόλο στο παιχνίδι, έδωσε τη μπάλα στους Βέλγους και περίμενε υπομονετικά για να “χτυπήσει” μέσω αντεπιθέσεων.

Και τα πήγε εξαιρετικά, καθώς αμυντικά είχε κλείσει καλά τους χώρους και δεν επέτρεψε στον αντίπαλο να πλησιάσει και να γίνει ιδιαίτερα απειλητικός. Παράλληλα, αφού είδε να της ακυρώνεται γκολ λίγο πριν την ανάπαυλα, κατάφερε εν τέλει να προηγηθεί σε μια στημένη φάση και στις καθυστερήσεις να “σφραγίσει” την επικράτηση με υποδειγματική κόντρα επίθεση.

Γνωρίζει τώρα ότι αν πάρει αποτέλεσμα θα βρεθεί όπως και να έχει στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Κάτι που μπορεί να γίνει ακόμη και με ήττα, ωστόσο θα περιμένει να δει τι θα γίνει και στο άλλο παιχνίδι του ομίλου. “Γνωρίζουμε ότι έχουμε απέναντι της μια ομάδα που δεν έχει τίποτα να χάσει, καθώς έχει ήδη αποκλειστεί από τη συνέχεια, όμως θέλει να φύγει με το κεφάλι ψηλά. Ωστόσο, εμείς έχουμε πιο ισχυρό κίνητρο και είμαστε κατάλληλα προετοιμασμένοι, περιμένοντας ένα αρκετά δύσκολο παιχνίδι”, δήλωσε ο κόουτς Ρεγκραγκί.

Κανονικά υπολογίζεται ο πορτιέρο Μπόνο, ο οποίος αντιμετώπισε πρόβλημα με την όραση του λίγο πριν την έναρξη του αγώνα με το Βέλγιο και έμεινε εκτός. Επέστρεψε όμως στις προπονήσεις, οπότε και λογικά θα βρεθεί και πάλι κάτω από τα δοκάρια.

Μαρόκο Στατιστικά

*No Goal τα έξι τελευταία παιχνίδια του.

*2-3 Goals τα 6/8 τελευταία παιχνίδια του.

*Σε περίπτωση που σκοράρει σήμερα ο Γιουσέφ Εν Νεσίρι θα γίνει ο πρώτος Μαροκινός που βρίσκει δίχτυα σε δυο διαφορετικά Μουντιάλ, καθώς είχε σκοράρει και κόντρα στην Ισπανία το 2018.