10η αγωνιστική.

ΓΚΟΟΥ ΑΧΕΝΤ ΙΝΓΚΛΣ

Ευχαριστημένη θα πρέπει να είναι η Γκόου Αχέντ Ινγκλς με τον βαθμό (1-1) που πήρε την περασμένη αγωνιστική στην έδρα της Ντε Γκράαφτσαπ. Ανοικτό παιχνίδι από το ξεκίνημα, είχε λιγότερες τελικές από την αντίπαλο (21-9), ωστόσο κατάφερε να προηγηθεί στο πρώτο ημίχρονο. Δέχθηκε αφόρητη πίεση στην επανάληψη, ισοφαρίστηκε στο 60’ της συνάντησης (1-1), υστέρησε σημαντικά στη συνέχεια και στάθηκε πολύ τυχερή που δεν ηττήθηκε.

Πρώτη ισοπαλία μετά από δύο σερί νίκες επί των Αλμίρε Σίτι (2-1) και Ος (1-6), επέκτεινε το αήττητο σερί της στις τέσσερις αγωνιστικές (2-2-0) και ανέβηκε ακόμη περισσότερο στην κατάταξη, ούσα στην 11η θέση με 11 πόντους, στο -3 απ’ την πρώτη «πεντάδα». Εντός έδρας μετράει απολογισμό μια νίκη, δύο ισοπαλίες και μία ήττα (όλα συνοδεύτηκαν από Goal/Goal). Εκτός αποστολής οι τραυματίες Μπελτράμε (Μέσος, 7, 1) και Εγκχάν (Επιθετικός, 5, 0).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Ντε Γκράαφτσαπ.

Στατιστικό: G/G τα τέσσερα φετινά εντός έδρας παιχνίδια στο πρωτάθλημα. (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες)

Το Γκόου Αχέντ Ινγκλς – Γιονγκ Άγιαξ παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

Δείτε τα Προγνωστικά Ολλανδίας (Κλικ Εδώ)

ΓΙΟΝΓΚ ΑΓΙΑΞ

Από την άλλη πλευρά, ο Γιονγκ Άγιαξ συνεχίζει το… βιολί του και καθάρισε με συνοπτικές διαδικασίες την Αλμίρε Σίτι, επικρατώντας ευκολότερα του αναμενομένου με 3-0 εντός έδρας. Κέρδιζε 2-0 στο πρώτο ημίχρονο, πέτυχε ακόμη ένα τέρμα στις αρχές της επανάληψης, κατέβασε ταχύτητες στη συνέχεια, ενώ δεν ανησύχησε.

Τρίτη σερί νίκη για τον Γιονγκ Άγιαξ μετά απ’ αυτές που προηγήθηκαν επί των Ος (0-3) και Γιονγκ Ουτρέχτη (2-1),  παρέμεινε μαζί με την Έμεν οι μοναδικές αήττητες ομάδες της κατηγορίας (7-2-0). Φιγουράρει στην κορυφή της κατάταξης με 23 πόντους, στο +1 απ’ τη δεύτερη Φορτούνα Σίταρντ (με παιχνίδι λιγότερο μάλιστα), αλλά αυτό μικρή σημασία έχει από τη στιγμή που δεν έχει δικαίωμα ανόδου, όπως και όλες οι ομάδες Νέων.

Επίσης, διαθέτει τη δεύτερη καλύτερη επίθεση (23 γκολ) και την καλύτερη άμυνα (7 γκολ). Έχει το απόλυτο 4Χ4 εκτός έδρας, πετυχαίνοντας σε όλα τα παιχνίδια από δύο γκολ και πάνω. Δεν υπάρχει περίπτωση να έχει βοήθεια από την πρώτη ομάδα, καθώς την Κυριακή υπάρχει το Φέγενορντ – Άγιαξ.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση για τον Γιονγκ Άγιαξ 3-0 επί της Αλμίρε Σίτι.

Στατιστικό: Από δύο γκολ και πάνω σκόραρε ο Γιονγκ Άγιαξ στις τέσσερις φετινές εξόδους του στο πρωτάθλημα.