*23η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Σκάνθορπ – Γέοβιλ 2-1

ΓΕΟΒΙΛ

Προηγούμενο ματς: Η Γέοβιλ κέρδισε 1-0 εντός έδρας την Χάλιφαξ, σκοράροντας με πέναλτι του Γουόρθιγκτον στο 43ο λεπτό, αντέχοντας στα τελευταία λεπτά, αν και έπαιξε με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του σκόρερ της, στο 74’.

Το παιχνίδι της Γέοβιλ εκτός έδρας με την Μπρόμλεϊ διακόπηκε οριστικά, με το αποτέλεσμα στο 0-0 και ενώ είχε διακοπεί και προσωρινά νωρίτερα, επειδή οπαδός της γηπεδούχου που βρισκόταν στο γήπεδο, αντιμετώπισε πρόβλημα στην υγεία του και αργότερα έγινε γνωστό πώς απεβίωσε!

Στον τελευταίο ολοκληρωμένο αγώνα της κέρδισε με 1-0 εντός έδρας την Χάλιφαξ, πετυχαίνοντας δεύτερη νίκη στους τέσσερις τελευταίους αγώνες που είναι αήττητη, έχοντας δύο συνεχόμενες στα πιο πρόσφατα παιχνίδια στο γήπεδό της, εκεί που δεν χάνει στα τρία τελευταία.

Βρίσκεται στην 19η θέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά πλέον απέκτησε την ελάχιστη απόσταση ασφαλείας από την ζώνη του υποβιβασμού, στο +4 από αυτήν, έχοντας τις περισσότερες ισοπαλίες στο πρωτάθλημα αλλά και τη χειρότερη επίθεση της κατηγορίας.

Εκτός του μακροχρόνια τραυματία γκολκίπερ Εβανς, έχει χτυπήσει σοβαρά και θα λείψει καιρό ο επιθετικός Ρόου, τιμωρημένος είναι ο μέσος Γουόρθιγκτον.

Γέοβιλ Στατιστικά

*Εχει 10/12 N/G στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 14/15 under 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 9/12 under 2,5 εντός έδρας

*Εχει 7/12 N/G εντός έδρας

ΣΚΑΝΘΟΡΠ

Προηγούμενο ματς: Η Σκάνθορπ έχασε με 1-4 εντός έδρας από την Νοτς Κάουντι, αν και προηγήθηκε με τον Λέιβερι στο 19ο λεπτό του αγώνα. Όμως ισοφαρίστηκε γρήγορα, από τον Ντε Κάστρο στο 23’, πριν βρεθεί πίσω στο σκορ από τέρμα του Ο’ Μπράιεν στο 33ο λεπτό, ενώ δέχθηκε και τρίτο τέρμα από τον Λάνγκσταφ στο 40’, με τον Σκοτ στο 85ο λεπτό να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

Στο πρώτο παιχνίδι του Νέλσον ως υπηρεσιακού τεχνικού, δεν άλλαξαν και πολλά, με την Σκάνθορπ να χάνει με 1-4 εντός έδρας από τη Νοτς Κάουντι, παρόλο που μπήκε δυνατά και άνοιξε το σκορ! Αυτή ήταν η έκτη της συνεχόμενη ήττα, έβδομο σερί παιχνίδι που δεν κερδίζει, ενώ ακόμη ψάχνει την πρώτη της εκτός έδρας νίκη στη σεζόν, με οκτώ νίκες σε 12 αγώνες.

Βρέθηκε πάλι ουραγός του βαθμολογικού πίνακα, μένοντας αρκετά πίσω συγκεκριμένα, στο -6, από τις θέσεις παραμονής.

Παραμένουν εκτός λόγω τραυματισμών οι μέσοι Φίνι, Χάλαμ και ο αμυντικός Εντίλε, ενώ χτύπησε και ο επιθετικός Μαρς που επέστρεψε στην ομάδα από την οποία είναι δανεικός και τιμωρημένος είναι ο επιθετικός και πρώτος της σκόρερ Νάταλ που εκτίει τη δεύτερη από τις τρεις αγωνιστικές της ποινής του.