*5η αγωνιστική

*4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με goal/goal και Over 2,5

*3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με άσο στο πρώτο ημίχρονο

*Μόλις μία νίκη έχει η Μπρίνε στα 14 τελευταία παιχνίδια της απέναντι στην Σογκντάλ (1-6-7).

Δείτε τα Προγνωστικά Νορβηγίας

ΜΠΡΙΝΕ

Προηγούμενο ματς: Διέλυσε με 0-7 την ερασιτεχνική Μανταλσκαμερατένε για το κύπελλο, στα μέσα της εβδομάδας που μας πέρασε.

Είχε την τύχη να παίξει με ομάδα πέμπτης κατηγορίας στην δεύτερη φάση του κυπέλλου και έκανε επίδειξη δύναμης, σκοράροντας επτά φορές. Στο πρωτάθλημα, προέρχεται από σπουδαία εκτός έδρας επικράτηση με αντίπαλο την Ραούφος (0-1). Είχε την τύχη να παίζει με παίκτη παραπάνω από το πρώτο μέρος λόγω αποβολής αντιπάλου, κυριάρχησε απόλυτα και η πίεσή της απέφερε το γκολ της νίκης στα μισά της επανάληψης. Αυτή ήταν και η πρώτη της νίκη μετά την πρεμιέρα, είχαν ακολουθήσει δύο οριακές (και εν πολλοίς άδικες) ήττες με 1-0.

Τραυματίστηκαν και θα λείψουν οι αμυντικοί Κρίγκερ και Χουσέμπο, σταθερά εκτός ο μπακ Άαλμοντ που απουσιάζει εδώ και καιρό λόγω τραυματισμού.

Μπρίνε Στατιστικά

*6/7 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με N/G

*3/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Under 2,5

ΣΟΓΚΝΤΑΛ

Προηγούμενο ματς: Κέρδισε στα πέναλτι (5-6) την Φρόγια μετά το τελικό 2-2 ανάμεσά τους. Προηγήθηκε δις (35′, 71′), αλλά ισοφαρίστηκε ισάριθμες φορές (45+2′, 87′). Η αντίπαλος έμεινε με δέκα στις καθυστερήσεις (90+5′), αλλά δεν κατάφερε να βρει γκολ πρόκρισης στην παράταση και το ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι. Εκεί, αποδείχθηκε ελαφρώς πιο εύστοχη.

Βρέθηκε κοντά σε μεγάλο κάζο η Σογκντάλ, αλλά λίγο η ποιοτική της υπεροχή και λίγο η τύχη, βοήθησαν στο να πάρει με τα χίλια ζόρια την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου. Σπατάλησε μπόλικη ενέργεια στο παιχνίδι αυτό και ίσως φανεί σήμερα στο απαιτητικό εκτός με αντίπαλο την Μπρίνε.

Παραμένει αήττητη στο πρωτάθλημα (2-2-0) και φιγουράρει στην κορυφή της βαθμολογίας προσωρινά, ενώ στο τελευταίο ματς κέρδισε κυνικά την Μος με 1-0. Απουσιάζει σταθερά με τραυματισμό ο μέσος Σκάανες αλλά και ο νεαρός μέσος Μποργκθόρσον.