*3η αγωνιστική

*Δεν έχουν συναντηθεί ξανά στην ιστορία τους.

ΚΟΝΓΚΣΒΙΝΓΚΕΡ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με 0-8 της ερασιτεχνικής Νίμπεργκσουντ εκτός έδρας για τον πρώτο γύρο του κυπέλλου, παίρνοντας έτσι την πρόκριση για την επόμενη φάση.

Είναι από τα μεγάλα ονόματα της κατηγορίας και ένας σύλλογος που παραδοσιακά τερματίζει ψηλά στην βαθμολογία τα τελευταία χρόνια. Οι εμφανίσεις της ως τώρα επιβεβαιώνουν πως είναι από τα φαβορί, αφού στην πρεμιέρα κέρδισε την Ρανχάιμ, ενώ την προηγούμενη εβδομάδα ήρθε άδικα ισόπαλη με 1-1 απέναντι στην Λιν εκτός έδρας. Είχε τον έλεγχο του αγώνα και άσκησε μεγάλη πίεση ανά διαστήματα, αλλά δεν κατάφερε να βρει γκολ νίκης στο δεύτερο ημίχρονο.

Ξέσπασε στον μεσοβδόμαδο αγώνα κυπέλλου, όπου απέναντι σε ομάδα χαμηλότερης κατηγορίας δεν συνάντησε καμία απολύτως δυσκολία. Τραυματίας παραμένει ο μέσος Γκιέρστρομ, ενώ αποβλήθηκε στο προηγούμενο ματς και είναι τιμωρημένος ο βασικός στόπερ Χόλμε.

Κόνγκσβινγκερ Στατιστικά

*5/7 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

*5/7 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Over 2,5

ΕΓΚΕΡΣΟΥΝΤ

Προηγούμενο ματς: Κέρδισε δύσκολα την Βιντάρ με 0-1 εκτός έδρας για το κύπελλο. Το γκολ της νίκης ήρθε στα μισά της επανάληψης από τον Χέλμερσεν (57′).

Δεν αγωνίστηκε την περασμένη αγωνιστική και το αναβληθέν παιχνίδι με την Ασάνε μετατέθηκε στις αρχές Ιουνίου. Η αγωνιστική απραξία δέκα ημερών έκανε την εμφάνισή της στο κύπελλο, όπου δυσκολεύτηκε πολύ να κάμψει το εμπόδιο της Βιντάρ και να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση. Όπως και να χει, οδηγός της για την συνέχεια είναι η νίκη της πρεμιέρας με 3-4 στην έδρα της Σάντνες. Τρομερή επιθετικά, κατάφερε να εκμεταλλευτεί στο έπακρο το δικό της καλό διάστημα και έτσι ξεκίνησε την σεζόν με το δεξί.

Η νεοφώτιστη έχει ως βασικό στόχο την παραμονή, έδειξε όμως πως δεν φοβάται κανέναν αντίπαλο και την διακατέχει ενθουσιασμός στο ξεκίνημα. Πλήρης.