* 13η αγωνιστική

* Under 2.5 τα 8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

* Αήττητη η Γουλβς στα 6 τελευταία (3-3-0) απέναντι στη Φούλαμ, ενώ στα 14 τελευταία μεταξύ τους για το πρωτάθλημα έχει ρεκόρ 9-4-1.

* Η Φούλαμ μετρά 6 σερί ήττες, με μόλις ένα γκολ ενεργητικό, σε βραδινά παιχνίδια Δευτέρας.

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΦΟΥΛΑΜ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (3-1) από την Άστον Βίλα. Με αυτογκόλ (27’) προηγήθηκε η Άστον Βίλα και οι ΜακΓκιν (42’), Γουότκινς (64’) διαμόρφωσαν το 3-0, πριν μειώσει ο Χιμένες (70’) για τη Φούλαμ.

Σε άσχημο μομέντουμ οι “κότατζερς”, πήραν μόλις έναν πόντο στα τέσσερα παιχνίδια της Πρέμιερ Λιγκ ενδιάμεσα στις διακοπές, αλλά σε ένα απαιτητικό καλεντάρι.

Στις 12 του Νοέμβρη πραγματοποίησαν ίσως την χειρότερη φετινή τους εμφάνιση στο Villa Park για να ηττηθούν πολύ εύκολα. Παρουσιάστηκαν δίχως την απαραίτητη ένταση, δίχως αμυντική συγκέντρωση, δεν απείλησαν στο πρώτο ημίχρονο και η αντίδραση του δευτέρου μέρους δεν αρκούσε. Μοναδικό θετικό στοιχείο η επιστροφή του Χιμένες στα γκολ μετά το Μάρτιο του 2022!

“Είναι καλό σημάδι ότι έχουμε 13, 14 διεθνείς, αλλά από την άλλη μεριά δεν είχαμε τον χρόνο να δουλέψουμε σωστά, αν συνυπολογίσουμε τους τραυματίες. Είναι καλό ότι το παιχνίδι διεξάγεται Δευτέρα, έχουμε το χρόνο να προετοιμαστούμε καλύτερα.” δήλωσε ο κόουτς Σίλβα.

Στα αγωνιστικά νέα, ξεχωρίζει η απουσία του πυλώνα της μεσαίας γραμμής Παλίνια, ο οποίος συμπλήρωσε κάρτες. Επιπλέον, δεν επιστρέφει κάποιος από τους ήδη τραυματίες Ντιόπ (στόπερ), Τραορέ (εξτρέμ), Μουνίς (φορ). Ενδέχεται να είναι διαθέσιμος μετά από καιρό ο Ανταραμπιόγιο (στόπερ).

ΦΟΥΛΑΜ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* Under 2.5 τα 3/4 τελευταία εντός έδρας για την Πρέμιερ Λιγκ

ΓΟΥΛΒΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Τότεναμ. Ο Τζόνσον (3’) άνοιξε το σκορ για την Τότεναμ, αλλά οι Σαράμπια (90+1’) και Λεμινά (90+7’) γύρισαν το ματς για τη Γουλβς.

Αποτύπωμα της μαχητικότητας, της πίστης στο αγωνιστικό πλάνο ήταν η επική ανατροπή της 11ης Νοεμβρίου για τους “λύκους”, οι οποίοι παραδόξως το τελευταίο δίμηνο έχουν ηττηθεί στην Πρέμιερ μόνο από την Σέφιλντ Γιουνάιτεντ.

Αιφνιδιάστηκαν από την Τότεναμ για το γρήγορο 0-1 και τους πήρε χρόνο για να συνέλθουν και να αρχίσουν να απειλούν. Είχαν όμως τις σωματικές και πνευματικές δυνάμεις να ανεβάσουν την ένταση στα τελευταία λεπτά και με τον Σαράμπια να προσφέρει ένεση ποιότητας, ερχόμενος από τον πάγκο στο 87’, γύρισαν το ματς με την Τότεναμ, μέσα σε ντελίριο πανηγυρισμών.

Σκόραρε για 11ο σερί παιχνίδι της Πρέμιερ η ομάδα του Ο’Νιλ κι έφτασε τα 6 γκολ στα 10 τελευταία λεπτά αγώνων τη φετινή σεζόν. Πέτυχε τρία νικητήρια από το 86ο λεπτό και μετά και κέρδισε 7 βαθμούς από θέση ήττας.

“Προπονηθήκαμε σκληρά για αρκετές ημέρες, είχαμε καλή προετοιμασία μετά το ρεπό που πήραν οι παίκτες. Γεμίσαμε μπαταρίες στο break, αλλά έγινε και σωστή δουλειά.” δήλωσε ο κόουτς Ο΄’Νιλ.

Στο Λονδίνο ταξίδεψε δίχως τον βασικότατο Ντόουσον (στόπερ) που συμπλήρωσε κάρτες και τον MVP της σεζόν της Νέτο (εξτρέμ) που παραμένει εκτός λόγω μυϊκού προβλήματος.

Επιστρέφει ο Μπουένο (στόπερ) κι αναμένεται να πάρει θέση στην αρχική 11αδα, το ίδιο και οι Σεμέδο (δεξί μπακ), Λεμινά (μέσος), παρά τις ενοχλήσεις των προηγούμενων ημερών.