*32η αγωνιστική

*Σε προηγούμενους γύρους: Μοντρόουζ – Έρντρι 4-2, Έρντρι – Μοντρόουζ 4-0, Μοντρόουζ-Έρντρι 2-4

ΕΡΝΤΡΙ

Προηγούμενο ματς: Η Ερντρι κέρδισε 0-1 εκτός έδρας την Αλόα, ούσα καλύτερη και λίγο πιο επιθετική, σε ένα παιχνίδι που γενικά δεν είχε πολλές φάσεις, χάρη σε ένα γκολ του Γουάτσον στο 42ο λεπτό.

Η Ερντρι κέρδισε και την Αλόα με 0-1 εκτός έδρας, πετυχαίνοντας τέταρτη συνεχόμενη νίκη, με τις δύο να είναι στα πιο πρόσφατα παιχνίδια στο γήπεδό της, οι οποίες μάλιστα ήρθαν με μεγάλα σκορ (6-1, 7-0).

Παραμένει στην πρώτη τετράδα που οδηγεί στα πλέι οφς για την άνοδο, ανέβηκε μάλιστα στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ξεφεύγοντας στο +5 από το Εδιμβούργο που είναι στην 5η θέση, με πολύ καλύτερη διαφορά τερμάτων. Και διαθέτει πλέον την καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος.

Δεν έχει κάποιο πρόβλημα απουσιών.

Ερντρι Στατιστικά

*Εχει 5/6 over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 11/17 over 2,5 εντός έδρας, 11/15 στο πρωτάθλημα

*Εχει 10/17 N/G εντός έδρας, 9/15 στο πρωτάθλημα

ΜΟΝΤΡΟΟΥΖ

Προηγούμενο ματς: Η Μοντρόουζ έφερε 1-1 εκτός έδρας με το Εδιμβούργο, αν και ήταν ελαφρώς καλύτερη από την αντίπαλο της. Προηγήθηκε με πέναλτι του ΜακΑλιστερ στο 20’, αλλά δέχθηκε την ισοφάριση από τον Σάνλεϊ στο 69ο λεπτό.

Η Μοντρόουζ έφερε 1-1 εκτός έδρας με το Εδιμβούργο, σε έναν αγώνα που αν άξιζε μία ομάδα τη νίκη, ήταν αυτή. Αυτό ήταν το δεύτερο σερί παιχνίδι που δεν χάνει, αμφότερα μακριά από το γήπεδό της, έπειτα από εφτά αγώνες εκτός, στους οποίους είχε πέντε ήττες.

Διατηρείται στην έβδομη θέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά έχει μείνει σχετικά πίσω, στο -9 για την ακρίβεια, από την πρώτη τετράδα και τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφς για την διεκδίκηση της ανόδου, έχοντας πάντως έναν αγώνα λιγότερο.