ΕΛΓΚΙΝ - ΚΛΑΙΝΤ Προγνωστικά

*Νοκ άουτ αναμέτρηση για την φάση των «16» του Τσάλεντζ Καπ της Σκοτίας. Όποια ομάδα κερδίσει προκρίνεται στην επόμενη φάση, σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστούν και πέναλτι.

ΕΛΓΚΙΝ (Λιγκ 2)

Προηγούμενο ματς: Η Ελγκιν κέρδισε 2-1 εντός έδρας την Στενχάουσμιρ, παρόλο που ισοφαρίστηκε από τον Σιούελ στο 40’, έχοντας προηγηθεί με τον Ντίνγκγουολ στο 18’, αφού «απάντησε» γρήγορα και προηγήθηκε εκ νέου πριν λήξει το πρώτο ημίχρονο από τον Χέστερ στις καθυστερήσεις του.

Η Ελγκιν κέρδισε με 2-1 εντός έδρας την Στενχάουσμιρ, πετυχαίνοντας τρίτη συνεχόμενη νίκη, 10η στους 14 τελευταίους αγώνες, διάστημα στο οποίο έχει και τρεις ήττες, οι δύο εξ αυτών στο γήπεδό της, οι οποίες μάλιστα επιτεύχθηκαν στα τέσσερα πιο πρόσφατα παιχνίδια που έδωσε σε αυτό.

Διατηρείται στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της κατηγορίας της, ξεφεύγοντας στο +4 από την πέμπτη που δεν οδηγεί στα πλέι οφς για την άνοδο, ενώ είναι πάρα πολύ πίσω, στο -9 συγκεκριμένα, από την κορυφή και την θέση απευθείας ανόδου.

Απουσιάζουν ακόμη λόγω τραυματισμών οι Χόμπαν (ΤΕ), Κούπερ (ΑΜ), Αλεν (ΕΠ). Και επιστρέφει από τιμωρία ο μέσος Μάιλερ.

Ελγκιν Στατιστικά

*Εχει εφτά συνεχόμενα over 2,5

*Εχει 19/25 over 2,5 στη σεζόν, 8/13 εντός έδρας

*Εχει 7/13 N/G εντός έδρας

ΚΛΑΪΝΤ (Λιγκ 1)

Προηγούμενο ματς: Η Κλάιντ έχασε με 0-2 εντός έδρας από το Εδιμβούργο, σε ένα παιχνίδι πιο ισορροπημένο απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ. Βρέθηκε πίσω στο σκορ από τέρμα του Ρόμπερτσον στο 17’, ενώ ο Χάντλινγκ στο 67’ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Κλάιντ ηττήθηκε και από το Εδιμβούργο με 0-2 και η πολύ κακή της πορεία συνεχίζεται, αν και ξεκίνησε το πρωτάθλημα χωρίς ήττα στις τρεις πρώτες αγωνιστικές! Αλλά από τότε σε 16 παιχνίδια έχει κερδίσει μόνο ένα για τον θεσμό που παίζει και σήμερα, έχοντας 13 ήττες! Και μακριά από την έδρα της έχει νικήσει μόνο στο γήπεδο της Κουίν οφ Σάουθ φέτος, σε 10 αγώνες, με οκτώ ήττες.

Εξακολουθεί να είναι στην ένατη θέση του βαθμολογικού πίνακα της κατηγορίας της, που οδηγεί στα πλέι οφς παραμονής, αλλά έχει μείνει αρκετά πίσω, στο -11 συγκεκριμένα, από την τελευταία θέση παραμονής, ενώ είναι σε απόσταση βολής, στο +2 για την ακρίβεια, από την τελευταία που οδηγεί στον απευθείας υποβιβασμό.

Παραμένουν εκτός λόγω τραυματισμού οι μέσοι Κάνιγχαμ, Ντάθι, ο γκολκίπερ Μιούλεν και οι αμυντικοί Ρόντεν, Νιάμσι με τον πρώτο εξ αυτών να είναι και ο πρώτος σκόρερ της ομάδας φέτος! Αμφίβολη είναι η συμμετοχή του αμυντικού Λάιονς, ενώ δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής ο αμυντικός Κρεγκ, αλλά επιστρέφει από τιμωρία ο αμυντικός Γκραντ.