* 9η αγωνιστική.

* Δεν έχει νίκη η Έκενας επί της Βάασα την τελευταία 30ετία, έχει πάρει μόνο 1 ισοπαλία, εντός χωρίς σκορ, το 2020.

* Η Βάασα κέρδισε τα 4 τελευταία μεταξύ τους, τα 3 εντός έδρας.

Δείτε τα Προγνωστικά Φινλανδίας

ΕΚΕΝΑΣ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε από την Κουόπιο εκτός με 4-1. Από το πέναλτι του Μουζίνγκα στο 22’ βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ, ισοφάρισε με τον Λίντχολμ (30’), δέχτηκε άλλα τρία γκολ από Πένανεν (45’ πεν.), Λουγέγε-Λουτούμπα (58’) και Χαμαλάινεν (70’).

Εξακολουθεί να μην μπορεί να δείξει ότι έχει το επίπεδο να βρίσκεται στην κορυφαία κατηγορία. Στάθηκε καλά για ένα ημίχρονο στο Κουόπιο, στο δεύτερο όμως κατέρρευσε και μπορούσε να είχε χάσει με μεγαλύτερη διαφορά.

Πάντα ουραγός, πάντα χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα. Ούτε η επιστροφή στη φυσική της έδρα τη βοήθησε να τα καταφέρει, ακόμα και η κατάκτηση του βαθμού είναι κάτι που φαντάζει πολύ δύσκολο απέναντι στη φετινή Βάασα.

Έκενας Στατιστικά

* Χωρίς νίκη στα 3 τελευταία, έχει κερδίσει μόνο 1 φορά στο κύπελλο από τον Απρίλιο και μετά, τη δεύτερη ομάδα της Τάμπερε Γιουνάιτιντ με 11-0.

* Στα 7 τελευταία μετράει 5 G/G.

ΒΑΑΣΑ

Προηγούμενο ματς: Επιβλήθηκε με 3-1 εντός της Ίντερ Τούρκου. Από το ημίχρονο είχε πάρει προβάδισμα με 2-0 από τα γκολ των Μπασκίροφ (17’) και Χάουκιογια (26’), δέχτηκε το γκολ για το 2-1 από τον Κεκαράινεν (90’+2), πέτυχε τρίτο με τον Φλάιτερ (90’+3).

Επέστρεψε στις νίκες απέναντι σε μια τρομερά προβληματική αντίπαλο. Καθαρή η επικράτησή της, το 2-1 δεν της προκάλεσε τον παραμικρό προβληματισμό, με το που δέχτηκε το γκολ, απάντησε με τρίτο γκολ δείχνοντας ότι έλεγχε την κατάσταση σε απόλυτο βαθμό.

Στην Έκενας πάει για να πάρει τη νίκη που θα τη διατηρήσει ψηλά στη βαθμολογία. Έχει βγάλει δυσκολία στα εκτός έδρας, αλλά είναι αρκετά σταθερή, έστω και οριακά, αυτού του είδους τα παιχνίδια έχει δείξει πως ξέρει να τα παίρνει, μετρώντας τρεις νίκες με το ίδιο ακριβές σκορ, 2-1.