*Goal/Goal και Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Άρης Λεμεσού – Ένωση Παραλιμνίου 2-1

Δείτε τα Προγνωστικά Κύπρου

ΕΝΩΣΗ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από την Ανόρθωση, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης στο 34ο λεπτό.

Από την τέταρτη διαδοχική της ήττα στο πρωτάθλημα προέρχεται η Ένωση Παραλιμνίου. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μαρίνου Σατσιά φιλοξενήθηκε από την Ανόρθωση, από την έδρα της οποίας έφυγε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-0.

Πολύ κακή η εικόνα που είχε στο πρώτο ημίχρονο, καθώς όχι μόνο δεν απείλησε, αλλά ο ρόλος της ήταν αρκετά παθητικός και μπορούσε να δεχθεί ακόμη περισσότερα τέρματα, πέρα από αυτού λίγο μετά το μισάωρο. Χωρίς να έχει κάτι να χάσει, ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο, εκμεταλλευόμενη το γεγονός ότι η γηπεδούχος έμεινε από δυνάμεις, ωστόσο και πάλι δεν ήταν ικανή να διεκδικήσει κάτι καλύτερο.

Είχαν προηγηθεί αυτές κόντρα σε Ομόνοια (0-3 εντός), Νέα Σαλαμίνα (2-0 εκτός) και Πάφο (0-2 εντός). Βρίσκεται σταθερά στο δεύτερο μισό της κατάταξης και όπως φαίνεται θα δώσει μεγάλη μάχη για την παραμονή στην κατηγορία, στο φινάλε της σεζόν. Ηττήθηκε και στα πέντε πιο πρόσφατα εντός της, χωρίς να σκοράρει κιόλας.

Αναμένεται να κάνουν ντεμπούτο σήμερα οι δυο νεοαποκτηθείς Ράφαελ Μορέιρα και Βίκτορ Φερνάντεθ, ενώ από το επόμενο παιχνίδι θα είναι διαθέσιμος ο Γκαμπονέζος φορ Φλορίς Τζαβέ. Εξέτισε την ποινή του ο Ντα Σίλβα, θα πάρει φανέλα βασικού αντί του τιμωρημένου Ντρέκσα. Από τις κερκίδες θα δει το παιχνίδι και ο κόουτς Σατσιάς, καθώς είναι και αυτός τιμωρημένος, με τον Λουκά Οικονόμου να τον αντικαθιστά.

Ένωση Παραλιμνίου Στατιστικά

*No Goal τα εννέα τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα έξι τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΑΡΗΣ ΛΕΜΕΣΟΥ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-1 επί του Απόλλωνα Λεμεσού, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα δυο τερματων στο ημίχρονο με τους Κοκόριν (29′) και Στεπίνσκι (45′), δέχθηκε προσωρινά τη μείωση στο 71′ με το αυτογκόλ του Μπρόρσον, όμως το εύστοχο πέναλτι του Κοκόριν στο 82ο λεπτό, διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τον Άρη Λεμεσού, μετά από έξι παιχνίδια πρωταθλήματος, όπου και μετρούσε πέντε ισοπαλίες και μια ήττα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Αλεξέι Σπιλέφσκι υποδέχθηκε τον Απόλλωνα, στο μεταξύ τους ντέρμπι, του οποίου και επικράτησε με 3-1.

Λίγο έλειψε να βρεθεί πίσω με το καλημέρα, με τους φιλοξενούμενους να έχουν δοκάρι στο πολύ καλό ξεκίνημα τους. Σταδιακά ωστόσο άρχισε να βρίσκει ρυθμό και εκμεταλλευόμενος τα αμυντικά κενά του αντιπάλου κατάφερε να πάρει προβάδισμα δυο τερμάτων πριν από την ανάπαυλα. Έπεσε κάπως ο ρυθμός στο δεύτερο, ο Απόλλων μείωσε με αυτογκόλ, στην πορεία προσπάθησε να φέρει το ματς στα ίσα, όμως προς το φινάλε ο Άρης κέρδισε πέναλτι και έστειλε για τρίτη φορά τη μπάλα στα δίχτυα του.

Σταθερά εντός τετράδος, φτάνοντας παράλληλα τους 37 βαθμούς, ωστόσο η διαφορά του από την πρώτη τριάδα έχει αυξηθεί σημαντικά. Πανηγύρισε το διπλό στις έξι από τις δέκα φετινές του εξόδους, κάτι που δεν κατάφερε όμως στις τέσσερις πιο πρόσφατες (0-3-1). Για το σημερινό παιχνίδι, ο κόουτς Σπιλέφσκι θα έχει όλους τους παίκτες παρόντες, πλην του γνωστού απόντα Μεντιούμπ, αλλά και του Σοκέ, που συμπλήρωσε κάρτες.