* Η Ντόρτμουντ παραμένει αήττητη στα επτά τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Σημειώθηκε under 2,5 στα έξι από τα επτά τελευταία παιχνίδια της Ντάρμσταντ για το πρωτάθλημα.

* Η Ντάρμσταντ γνώρισε την ήττα στα δέκα από τα έντεκα τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

ΝΤΑΡΜΣΤΑΝΤ

Μόλις ένα βαθμό κατάφερε να συγκεντρώσει η Ντάρμσταντ στις έντεκα τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα. Με τους εννέα συνολικά που έχει μαζέψει μετά το πέρας 19 αγωνιστικών το συγκρότημα του Φρινγκς συνεχίζει να βρίσκεται στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα, όντας το νούμερο ένα φαβορί για υποβιβασμό στη χαμηλότερη κατηγορία ποδοσφαίρου της χώρας. Στις δύο τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε η Ντάρμσταντ δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Κολωνία (6-1 εντός έδρας) και Άιντραχτ Φρανκφούρτης (2-0 εκτός έδρας). Κόντρα στην τελευταία την προηγούμενη βδομάδα οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χασέμπε στο 74’. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο Ρέμπιτς επτά λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90’.

Στις δέκα συνολικά εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε η Ντάρμσταντ για την ίδια διοργάνωση σημείωσε δύο νίκες, τρεις ισοπαλίες και πέντε ήττες (8-16 τα γκολ). Για μία θέση στο αριστερό άκρο της αμυντικής γραμμής στη σημερινή αναμέτρηση με αντίπαλο την Ντόρτμουντ ανταγωνίζονται οι Χόλαντ και Γκουβάρα. Ισάριθμες πιθανότητες να ξεκινήσουν στην κορυφή της γραμμής κρούσης έχουν οι Μπόιντ και Τσόλακ. «Η Ντόρτμουντ είναι μία φανταστική ομάδα με σπουδαίους ποδοσφαιριστές, οι οποίοι είναι επιπέδου Τσάμπιονς Λιγκ», υπογράμμισε μεταξύ άλλων στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε ο προπονητής της Ντάρμσταντ.

Προηγούμενο ματς: Την εκτός έδρας ήττα με 2-0 γνώρισε η Ντάρμσταντ από την Άιντραχτ Φρανκφούρτης, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Ντάρμσταντ αδυνατεί να σκοράρει στα έξι από τα επτά τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

Στοιχημάτισε τώρα στο Ντάρμσταντ – Ντόρτμουντ

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ

Η Ντόρτμουντ κατάφερε να προκριθεί στα προημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας μεσοβδόμαδα, επικρατώντας εντός έδρας στη διαδικασία των πέναλτι της Χέρτα με 3-2 (1-1 η κανονική διάρκεια και η παράταση). Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο σκορ στο 27’ με τον Καλού. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 47’ με τον Ρόις. Αξίζει να σημειώσουμε πως η Ντόρτμουντ ολοκλήρωσε με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω της αποβολής του Παπασταθόπουλου στο 119’ με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στο πρωτάθλημα το συγκρότημα του Τούχελ, ο οποίος σύμφωνα με τα αγγλικά ΜΜΕ φαντάζει ως ο επικρατέστερος αντικαταστάτης του Βενγκέρ στον πάγκο της Άρσεναλ εν όψει του καλοκαιριού, παραμένει αήττητο εδώ και επτά αγωνιστικές, στις οποίες σημείωσε τρεις νίκες και τέσσερις ισοπαλίες. Την προηγούμενη βδομάδα οι «κιτρινόμαυροι» επικράτησαν εντός έδρας με 1-0 της Λειψίας.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Ομπαμεγιάνγκ δέκα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στις τέσσερις τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε η Ντόρτμουντ για την ίδια διοργάνωση σημείωσε μία νίκη και τρεις ισοπαλίες. Σε όλες σημειώθηκε goal-goal, ενώ στις δύο σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ. Την περασμένη σεζόν η Ντόρτμουντ επικράτησε εκτός έδρας με 2-0 της Ντάρμσταντ για το πρωτάθλημα. Λίγο πριν την έναρξη της σημερινής αναμέτρησης θα κριθεί η συμμετοχή των Ρόις, Σμέλτσερ, Γκίντερ, Γκέτσε, Ντεμπελέ και Πίστσεκ, όπως ενημέρωσε σχετικά ο προπονητής του συλλόγου. Την Τρίτη (14/2) η Ντόρτμουντ ταξιδεύει στην Πορτογαλία για να αντιμετωπίσει την Μπενφίκα, στο πλαίσιο της φάσης των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ.

Προηγούμενο ματς: Η Ντόρτμουντ επικράτησε εντός έδρας στη διαδικασία των πέναλτι με 3-2 (1-1 η κανονική διάρκεια και η παράταση) της Χέρτα για το Κύπελλο Γερμανίας.

Στατιστικό: Η Ντόρτμουντ σημείωσε τουλάχιστον δύο γκολ στα τρία τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο την Ντάρμσταντ σε όλες τις διοργανώσεις (παίξτο στην Interwetten)