*Φάση των ομίλων του EURO 2024 – 3η αγωνιστική. Προκρίνονται οι δύο πρώτοι κάθε γκρουπ και οι τέσσερις καλύτεροι τρίτοι.

*Η Δανία θα προκριθεί στους “16” με νίκη. Μπορεί να πετύχει τον εν λόγω στόχο και με ισοπαλία, ανάλογα με το αποτέλεσμα του Αγγλία – Σλοβενία.

*Η Σερβία θα προκριθεί στους “16” με νίκη και γκέλα της Σλοβενίας. Περνάει και με ισοπαλία υπό προϋποθέσεις, θα αποκλειστεί σε περίπτωση ήττας.

*Δείτε εδώ τα κριτήρια ισοβαθμίας EURO 2024.

*Ο 35χρονος Γάλλος διαιτητής, Φρανσουά Λετεξιέ, σφύριξε την αναμέτρηση Κροατία – Αλβανία (2-2) στην οποία έδειξε τέσσερις κίτρινες κάρτες.

*Η Δανία επικράτησε και στις τρεις αναμετρήσεις με τη Σερβία, μετά την ανεξαρτητοποίηση αυτής, με διαφορά γκολ 8-1.

*Η Σερβία αγνοεί τη νίκη σε επτά αναμετρήσεις σε μεγάλη διοργάνωση (δύο ισοπαλίες, πέντε ήττες). Πανηγύρισε την τελευταία επί της Κόστα Ρίκα (1-0) στο Παγκόσμιο Κύπελλο 2018.

ΔΑΝΙΑ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1) με την Αγγλία. Ο Κέιν άνοιξε το σκορ στο 18′, απάντησε με γκολάρα του Χιούλμαντ στο 34′.

Δεν πτοήθηκε από το γεγονός πως βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ στην πρώτη ουσιαστική ευκαιρία που δημιούργησε η Αγγλία. Μεγάλο μερίδιο ευθύνης στο ξεκίνημα της φάσης φέρει ο Κρίστιανσεν που πάει χαλαρά στην μπάλα, χωρίς να αντιληφθεί πως τον καταδιώκει ο Γουόκερ από τα δεξιά.

Η απάντηση της Δανίας ήρθε με κεραυνό από μεγάλη απόσταση του Χιούλμαντ που δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλο πορτιέρο. Στο δεύτερο ημίχρονο δέχτηκε πίεση από τα “τρία λιοντάρια” που έχασαν κάποιες καλές ευκαιρίες, με κορυφαία το δοκάρι του Φόντεν στο 56′.

Πίεσε για το 2-1 στα τελευταία λεπτά με Κρίστενσεν (84′) και Χόιμπιεργκ (85′), με τον δεύτερο να αναδεικνύεται σε MVP της αναμέτρησης. Το ομοσπονδιακό συγκρότημα του Χιούλμαντ παραμένει αήττητο σε έξι αναμετρήσεις (τρεις νίκες, τρεις ισοπαλίες) και γνώρισε μόλις μία ήττα σε 14 από τη Βόρεια Ιρλανδία (2-0 εκτός) στις 20 Νοεμβρίου 2023 (εννέα νίκες, τέσσερις ισοπαλίες).

Οι Σκανδιναβοί μετρούν δύο ισοπαλίες σε ισάριθμες αναμετρήσεις στο Euro 2024, σημείωσαν μόλις δύο στις προηγούμενες 18 σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα (έξι νίκες, δέκα ήττες). Ο Κρίστιαν Έρικσεν δημιούργησε έντεκα ευκαιρίες μέχρι τώρα στη διοργάνωση, την ώρα που ο Αντρέας Κρίστενσεν έχει ολοκληρώσει 138 από τις 141 πάσες που επιχείρησε.

➡️ Δείτε τα Προγνωστικά EURO 2024 σήμερα

“Γνωρίζουμε πως η ισοπαλία είναι αρκετή για να περάσουμε, ωστόσο θα παίξουμε όπως σε κάθε αναμέτρηση, με μοναδικό στόχο τη νίκη. Η Σερβία είναι μία ποιοτική ομάδα, δημιούργησε πολλά προβλήματα στην Αγγλία”, ανέφερε μεταξύ άλλων ο ομοσπονδιακός τεχνικός Χιούλμαντ. Σε περίπτωση που αγωνιστεί ο Έρικσεν θα σκαρφαλώσει στην πρώτη θέση του πίνακα των ποδοσφαιριστών με τις περισσότερες συμμετοχές (132).

ΔΑΝΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 γκολ στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*GG στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2,5 στα 5/7 τελευταία παιχνίδια της.

ΣΕΡΒΙΑ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1) με τη Σλοβενία. Το 1-0 έκανε ο Κάρνιτσικ στο 69′, λυτρώθηκε με κεφαλιά του Γιόβιτς στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Δύο δευτερόλεπτα πριν και τη συμπλήρωση των καθυστερήσεων η Σερβία έμεινε ζωντανή για πρόκριση στους “16” του Euro 2024, ισοφαρίζοντας την Σλοβενία με κεφαλιά του Γιόβιτς. Λίγο έλειψε να αναδειχθεί σε μοιραίο ο Μίτροβιτς που αστόχησε σε κάποιες τρανταχτές ευκαιρίες: Δημιούργησε συνολικά τέσσερις (δύο εντός, δύο εκτός εστίας) και είχε δοκάρι στο 72′, ολοκληρώνοντας με 0.97 xGoals.

Το ομοσπονδιακό συγκρότημα του Στοΐκοβιτς παρουσιάστηκε συνολικά καλύτερο, δέχτηκε πίεσε στο ξεκίνημα του πρώτου και στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου, φώναξε παρών όποτε χρειάστηκε ο Ραΐκοβιτς (τρεις αποκρούσεις).

Η Σερβία πανηγύρισε τέσσερις σερί νίκες από τον Ιανουάριο μέχρι τον Ιούνιο 2023, έκτοτε μέτρησε μόλις τέσσερις σε 13 αναμετρήσεις σε όλες τις διοργανώσεις (τρεις ισοπαλίες, έξι ήττες). Παράλληλα κράτησε το μηδέν στα μετόπισθεν μόλις δύο φορές σε 14.

Στις δύο τελευταίες συμμετοχές της σε μεγάλη διοργάνωση (Παγκόσμιο Κύπελλο 2022, Euro 2024) ο Αλεσκάνταρ Μίτροβιτς “έγραψε” 17 ευκαιρίες, εννέα περισσότερες από κάθε άλλον συμπαίκτη του. Παρόλα αυτά έστειλε μόλις δύο φορές την μπάλα στα δίχτυα.

“Σε γενικές γραμμές σκεφτόμαστε κάθε πιθανή ενδεκάδα. Θα φανεί αν χρησιμοποιήσουμε δύο επιθετικούς, θέλουμε να παίξουμε με εξυπνάδα. Η Δανία είναι μία δυνατή ομάδα με εξαιρετικούς ποδοσφαιριστές, θα παλέψουμε για μία μεγάλη εμφάνιση”, είπε ο ομοσπονδιακός τεχνικός Στοΐκοβιτς. Σταθερά εκτός αποστολής ο τραυματίας Κόστιτς, μένει να φανεί αν κάτσει κάποιος στον πάγκο μεταξύ των Βλάχοβιτς και Μίτροβιτς.