4η αγωνιστική (Απερτούρα)

*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 4/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΚΛΑΜΠ ΑΜΕΡΙΚΑ

Προηγούμενο ματς: Τυπικά γηπεδούχους στην ισοπαλία με αντίπαλο τη Νάσβιλ με σκορ 2-2, στα πλαίσια της φάσης των «16» του Λιγκς Καπ. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Ζίμερμαν στο 61’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Βαλντές στο 78’ και δέχθηκαν την ανατροπή από τον Κινόνες στο 90+4’ με πέναλτι. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Σάριτζ στο 90+9’. Την πρόκριση πήρε η Νάσβιλ στα πέναλτι με σκορ 6-5.

Πάλεψε η Κλαμπ Αμέρικα και λίγο έλλειψε να πάρει την πρόκριση. Παρ’ όλο που έμεινε πίσω στο σκορ με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, κατάφερε στη συνέχεια να το ανατρέψει. Όμως έβγαλε αδράνεια, με αποτέλεσμα να δεχθεί το γκολ της ισοφάρισης στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Απογοητευμένη μετά τον αποκλεισμό και κυρίως με τον τρόπο που αυτός ήρθε. Στόχος της είναι φυσικά να παλέψει για το πρωτάθλημα, γι’ αυτό και θέλει σήμερα να συνεχίσει ακριβώς εκεί που σταμάτησε πριν από περίπου ένα μήνα. Βρήκε ρυθμό στο Λιγκς Καπ, σκόραρε με συνέπεια στις περισσότερες αναμετρήσεις της, όμως έδειξε πως αμυντικά δεν είναι σε καμία περίπτωση σταθερή, διατηρώντας μόνο μία φορά ανέπαφη την εστία της.

Κλαμπ Αμέρικα Στατιστικά

*Με No Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΑΤΛΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία εναντίον της Νιου Ίγκλαντ με σκορ 2-2, στα πλαίσια της φάσης των «32» του Λιγκς Καπ. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Γκαρσία στο 8’ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Καϊσέδο στο 11’. Το 1-2 πέτυχε ο Μπόου στο 30’ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο ίδιος στο 79’. Την πρόκριση πήρε η Νιου Ίγκλαντ στα πέναλτι με σκορ 8-7.

Καλή εμφάνιση, αλλά χωρίς το επιθυμητό αποτέλεσμα για την Άτλας. Έκανε το ιδανικό ξεκίνημα, πιάνοντας την άμυνα των γηπεδούχων στον ύπνο και παίρνοντας «ασφαλές» προβάδισμα στο σκορ. Παρ’ όλα αυτά μείωσαν οι γηπεδούχοι πριν την ανάπαυλα και στην επανάληψη έφεραν το ματς στα ίσα.

Την απόλυτη προσοχή της στο πρωτάθλημα στρέφει πλέον, θέλοντας να επιστρέψει στις νίκες. Είναι σε γενικές γραμμές σε καλή κατάσταση, άφησε αρκετά θετικά στοιχεία στις αναμετρήσεις του Λιγκ Καπ, κυρίως μεσοεπιθετικά, αφού σκόραρε με συνέπεια σε όλες. Σκληροτράχηλη αμυντικά, δεν δέχεται εύκολα γκολ, έχοντας κρατήσει ανέπαφη την εστία της σε τέσσερα από τα έξι επίσημα παιχνίδια που έδωσε.