*26η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Σάο Πάουλο-Βάσκο Ντα Γκάμα 4-2

*Έξι σερί αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια σε αυτό το γήπεδο.

Δείτε τα Προγνωστικά Βραζιλίας

ΒΑΣΚΟ ΝΤΑ ΓΚΑΜΑ

Προηγούμενο ματς: Η Βάσκο Ντα Γκάμα έχασε 4-1 εκτός έδρας από την Σάντος, αν και προσωρινά ισοφάρισε με τον Βεγκέτι στο 31’ το γκολ που δέχθηκε από πέναλτι του Μάρκος Λεονάρντο στο 15’. Όμως δέχθηκε δύο τέρματα ακόμη πριν λήξει το ημίχρονο, στις καθυστερήσεις του, από τους Ρινκόν, Μάρκος Λεονάρντο. Και παρόλο που στο 60’ απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα, δέχθηκε και τέταρτο τέρμα από τον Σοτέλντο στο 75’.

Η Βάσκο Ντα Γκάμα έχασε ξανά, έπειτα από τρεις σερί νίκες και τέσσερα συνολικά παιχνίδια χωρίς ήττα, με το “βαρύ” 4-1 εκτός έδρας από την Σάντος, σε έναν αγώνα από τους λεγόμενους, έξι βαθμών.

Παρόλο που στους τέσσερις τελευταίους αγώνες στο γήπεδό της έχει ισάριθμες νίκες, παραμένει εντός ζώνης υποβιβασμού, αν και σε απόσταση βολής από τις θέσεις παραμονής. Αυτό δείχνει πόσο πίσω είχε μείνει και την προσπάθεια που χρειάζεται να κάνει για να μείνει στην κατηγορία.

Βάσκο Ντα Γκάμα Στατιστικά

*4/5 G/G στα τελευταία παιχνίδια της.

*8/12 N/G μαζί με under 2,5 εντός έδρας στο εθνικό πρωτάθλημα.

ΣΑΟ ΠΑΟΥΛΟ

Προηγούμενο ματς: Η Σάο Πάουλο κέρδισε 2-1 εντός έδρας την Κορίνθιανς, με δύο γκολ του Καλέρι, στο 40’ και στο 45’, έχοντας δεχθεί τέρμα από τον Ρομέρο στο τρίτο μόλις λεπτό της αναμέτρησης!

Η Σάο Πάουλο κέρδισε με 2-1 εντός έδρας την Κορίνθιανς στο μεγάλο ντέρμπι του Σάο Πάουλο, πετυχαίνοντας δεύτερη συνεχόμενη νίκη, με ίδιο σκορ μάλιστα!

Πλέον έχει ξεφύγει στο +8 από την ζώνη του υποβιβασμού, χωρίς να έχει κάποιον άλλο στόχο στο εθνικό πρωτάθλημα, αφού έχει πλέον εξασφαλισμένη τη συμμετοχή στους ομίλους του επόμενου Κόπα Λιμπερταδόρες, ως κυπελλούχος της χώρας.

Μακριά από την έδρα της κέρδισε το τελευταίο παιχνίδι, το οποίο της χάρισε το κύπελλο, έχοντας οκτώ ήττες στα 12 πιο πρόσφατα εκτός έδρας παιχνίδια της. Μάλιστα είναι μαζί με την Αμέρικα Μινέιρο οι δύο μοναδικές ομάδες της κατηγορίας χωρίς εκτός έδρας νίκη στο εθνικό πρωτάθλημα!

Πάντως θα έχει μία αρκετά σημαντική απώλεια, καθώς τιμωρημένος είναι ο πρώτος της σκόρερ και βασικός επιθετικός, ο Αργεντίνος Καλέρι.