ΜΠΑΡΝΣΛΕΪ

Παρά τη μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλε η Μπάρνσλεϊ δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση από τον 3ο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας μεσοβδόμαδα, καθώς γνώρισε την ήττα στην παράταση με 2-1 (1-1 η κανονική διάρκεια) από την Μπλάκπουλ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 30’ με τον Μέλορ, προτού ο ΜακΝτόναλντ ισοφαρίσει για τους γηπεδούχους στο 49’. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο 120’ ο Οσάγι Σάμουελ. Στο πρωτάθλημα το συγκρότημα του Χεκινγκμπότομ επέστρεψε στα αρνητικά αποτελέσματα μετά από τέσσερις αγωνιστικές, στις οποίες σημείωσε τρεις νίκες και μία ισοπαλία.

Πιο συγκεκριμένα αφού επικράτησε των Κάρντιφ (4-3 εκτός έδρας), Μπλάκμπερν (2-0 εντός έδρας) και Νότιγχαμ Φόρεστ (1-0 εκτός έδρας), και μοιράστηκε από ένα βαθμό με την Μπέρμιγχαμ (2-2 εντός έδρας), γνώρισε την εκτός έδρας ήττα με 2-0 από τη Φούλαμ την προηγούμενη βδομάδα. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μάρτιν λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο Μαλόουν στο 55’. Η τελευταία φορά που η Μπάρνσλεϊ κατάφερε να επικρατήσει εντός έδρας της Λιντς σε όλες τις διοργανώσεις χρονολογείται στις 12 Ιανουαρίου του 2013 (2-0). Με τη μορφή δανεισμού από την Έβερτον μέχρι το καλοκαίρι αποκτήθηκε ο αμυντικός Τζόουνς.

Προηγούμενο ματς: Την εντός έδρας ήττα στην παράταση με 2-1 (1-1 η κανονική διάρκεια) γνώρισε η Μπάρνσλεϊ από την Μπλάκπουλ για το Κύπελλο Αγγλίας.

Στατιστικό: Η Μπάρνσλεϊ σημείωσε τουλάχιστον δύο γκολ στα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

O bookmaker δεν βρέθηκε

ΛΙΝΤΣ

Αήττητη παραμένει η Λιντς στις έξι τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα, στις οποίες σημείωσε πέντε νίκες και μία ισοπαλία. Το συγκρότημα του Μονκ επικράτησε των Ρέντινγκ (2-0 εντός έδρας), Μπρέντφορντ (1-0 εντός έδρας), Πρέστον (4-1 εκτός έδρας), Ρόδεραμ (3-0 εντός έδρας) και Ντέρμπι Κάουντι (1-0 εντός έδρας), ενώ παράλληλα μοιράστηκε από ένα βαθμό με την Άστον Βίλα (1-1 εκτός έδρας). Κόντρα στην Ντέρμπι Κάουντι την προηγούμενη βδομάδα το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Γουντ λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Αξίζει να σημειώσουμε πως οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω της αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Τζόνσον στο 89’. Στις έξι τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε η Λιντς για την ίδια διοργάνωση σημείωσε τέσσερις νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα. Στις τρεις σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ στις τέσσερις σημειώθηκε goal-goal. Την τελευταία φορά που η Λιντς επισκέφτηκε την έδρα της Μπάρνσλεϊ στις 19 Απριλίου του 2014 για το πρωτάθλημα της Τσάμπιονσιπ πανηγύρισε τη νίκη με 1-0. Για την ιστορία το γκολ σημείωσε ο ΜακΚόρμακ στο 16’.

Προηγούμενο ματς: Νικήτρια αναδείχθηκε η Λιντς στην έδρα της επικρατώντας με 1-0 της Ντέρμπι Κάουντι, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Λιντς επικράτησε στα πέντε από τα έξι τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα (παίξτο στην Magicbet)