* Over 2.5 τα 6/9 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Ντέρμπι Δουβλίνου.

* Στον 1ο γύρο (15/03): Σεντ Πάτρικς – Σέλμπουρν 1-2

ΣΕΛΜΠΟΥΡΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Σάμροκ Ρόβερς. Στο 76ο λεπτό αποβλήθηκε ο Φάρελ της Σέλμπουρν.

Μπορεί να συμπλήρωσε 5 ματς δίχως νίκη (0-3-2), αλλά η εμφάνιση της Δευτέρας ήταν ενθαρρυντική απέναντι στους φορμαρισμένους πρωταθλητές, τους οποίους κράτησαν σε απόσταση τριών βαθμών, μαζί με τους έτερους διώκτες της κορυφής.

Με δοκάρι των Ρόβερς σε κόρνερ ξεκίνησε το ντέρμπι, απάντησε γρήγορα στις ευκαιρίες στατικών φάσεων η Σέλμπουρν κι απείλησε σε δύο ακόμη open play περιπτώσεις στο πρώτο 15λεπτο.

Έπεσε το τέμπο ακολούθως, η Σέλμπουρν είχε την πρώτη καλή στιγμή του δευτέρου μέρους, το οποίο σημαδεύτηκε από πολλές δυνατές μονομαχίες κι αρκετές κάρτες, οι οποίες οδήγησαν στην αποβολή της. Δεν απειλήθηκε με παίκτη λιγότερο στα τελευταία λεπτά, με εξαίρεση ένα σουτ εκτός περιοχής λίγο πριν τη λήξη.

“Πάνω απ’ όλα πρέπει να βλέπουμε τις εμφανίσεις μας και όχι τους πόντους. Πρέπει να παίζουμε με ένταση. Την είχαμε στο ματς της Δευτέρας. Θα έχουμε σκαμπανεβάσματα μέσα στην σεζόν.” δήλωσε ο κόουτς Νταφ.

Επιπλέον ενημέρωσε ότι ο Γκρίφιν (στόπερ) δεν έχει πολλές πιθανότητες επιστροφής. Τιμωρημένοι είναι οι Μπάρετ (στόπερ) και Φάρελ (μέσος).

ΣΕΛΜΠΟΥΡΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 1.5 τα 3/5 τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 3/5 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΣΕΝΤ ΠΑΤΡΙΚΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (3-1) από την Ντέρι Σίτι. Σκόρερ των γηπεδούχων οι Μάλεν (16’, 56’), Χούμπαν (51’), ενώ ο Κίλι (54’) μείωσε προσωρινά σε 2-1 για την Σεντ Πάτρικς.

Αποτυχημένο το δευτεριάτικο ταξίδι στη βόρεια ακτή, οι “άγιοι” γνώρισαν την πρώτη τους ήττα μετά από σχεδόν 40 ημέρες κι επί μέρους σερί 2-3-0, με αποτέλεσμα να βρεθούν στο -7 από την κορυφή.

Απείλησαν πρώτοι με κεφαλιά του φορ Μέλια, αλλά η Ντέρι αξιοποίησε την πρώτη δική της ευκαιρία για το 1-0 απέναντι σε σεταρισμένη άμυνα. Είχαν την επιθετική πρωτοβουλία (69% κατοχή) στο πρώτο μέρος, αλλά όχι άλλη καθαρή ευκαιρία.

Εκρηκτικο το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η Ντέρι διπλασίασε το προβάδισμά της σε φάση διαρκείας μετά από κόρνερ. Με τον στόπερ της σε στατικό μείωσε γρήγορα η Σεντ Πάτρικς, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν άμεση απάντηση, ξανά σε στατική φάση για το 3-1 που ουσιαστικά “τέλειωσε” το ματς.

“Ανυπομονούμε για το παιχνίδι και θέλουμε να αντιδράσουμε στην ήττα της Δευτέρας. Είμαστε γενικά δυνατοί αμυντικά στις στατικές φάσεις και ήταν εκνευριστικό το πως δεχθήκαμε αυτά τα γκολ.” δήλωσε ο κόουτς Ντέιλι.

Επέστρεψε (ως αλλαγή) τη Δευτέρα ο ΜακΛάφλιν (στόπερ), αλλά αποχώρησε με ενοχλήσεις ο Ρέντμοντ (στόπερ) και είναι αμφίβολος απόψε. Ερωτηματικό κι ο Φρίμαν (δεξί μπακ), σίγουρα εκτός οι τραυματίες Σιόμπεργκ (δεξί μπακ), Γκριβόστι (στόπερ).