16η αγωνιστική

*Μετρούν 5/9 αναμετρήσεις με No Goal τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Γρανάδα δεν έχει υποστεί ήττα από την Αλμπαθέτε στα πρόσφατα 2 παιχνίδια ανάμεσά τους.

ΓΡΑΝΑΔΑ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 2-3 εκτός έδρας, εναντίον της Γεκλάνο, για το Κύπελλο. Στο 20’ ο Μικέλ σκόραρε για το 0-1 και στο 41’ ο Σάντσες έκανε το 0-2 για το πρώτο ημίχρονο. Στο 65’ ο Χόρχε Μολίνα ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-3. Στο 78’ ο Γκάμπρι και στο 90+3’ ο Ρεβίγια μείωσαν για το τελικό αποτέλεσμα.

Η Γρανάδα έκανε τα εύκολα δύσκολα στην αναμέτρηση Κυπέλλου το περασμένο Σαββατοκύριακο, όμως επικράτησε της Γεκλάνο (2-3) και προκρίθηκε στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Ωστόσο, δεν είναι στην ιδανική κατάσταση αγωνιστικά και περνά σε νέα τάξη πραγμάτων με αλλαγή στην τεχνική ηγεσία. Ο Αϊτόρ Καράνκα αποτελεί παρελθόν αφήνοντας τη Γρανάδα στην όγδοη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Στη θέση του έρχεται ο Πάκο Λόπεθ ο οποίος θήτευσε για μια τριετία στη Λεβάντε, από το 2018 έως το 2021. “Συνάντησα μια ομάδα με ενθουσιασμό και πολλή διάθεση. Νομίζω ότι αυτά είναι η βάση για να πετύχουμε”, δήλωσε ο Ισπανός προπονητής. Όσον αφορά την αποστολή, είναι διαθέσιμοι οι Μελέντο και Μιγκέλ Ρούμπιο, όμως παραμένουν εκτός δράσης οι Σέρχιο Ρουίθ, Κίνι, Πέτροβιτς, Μποντιζέρ, Αντρέ Φερέιρα, Τορέντε και Ροτσίνα.

Γρανάδα Στατιστικά

*9/10 αναμετρήσεις έληξαν με No Goal

*8/10 παιχνίδια είχαν under 2.5 τέρματα

*Δέχεται γκολ σε 3/10 ματς εντός έδρας

ΑΛΜΠΑΘΕΤΕ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 0-3 στην παράταση, εκτός έδρας, εναντίον της Ουέτορ Τάχαρ, στο πλαίσιο του Κυπέλλου. Στο 56’ ο Γκονθάλεθ έχασε πέναλτι για την Αλμπαθέτε. Στο 104’ της παράτασης ο Μαρτίνεθ σκόραρε για το 0-1 και στο 110’ ο Ντουμπασίν έκανε το 0-2. Στο 118’ ο Μαϊκέλ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Αλμπαθέτε επίσης τα βρήκε σκούρα απέναντι σε ομάδα χαμηλότερης κατηγορίας, για το Κόπα ντελ Ρέι, χρειάστηκε τον έξτρα χρόνο της παράτασης για να υπερκεράσει το εμπόδιο της μαχητικής Ουέτορ Τάχαρ (0-3). Αυτή ήταν η πρώτη νίκη έπειτα από τέσσερις αναμετρήσεις για το πρωτάθλημα, με τελευταία την ήττα από τη Λεβάντε εντός έδρας, με σκορ 2-3. Η ομάδα του Ρουμπέν Αλμπές πραγματοποιεί εξαιρετική πορεία για τα δεδομένα της, καθώς είναι στο μέσο του βαθμολογικού πίνακα, στο -3 από την πρώτη εξάδα και τα πλέι οφ ανόδου. “Το κλειδί για την καλή σεζόν που κάνουμε, είναι η δουλειά”, δήλωσε ο αμυντικός Τζετέι, ο οποίος δεν κλήθηκε στην εθνική ομάδα του Καμερούν για το Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ.