*13η αγωνιστική

ΚΑΛΙΑΡΙ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (2-2 εκτός) με τη Σουντιρόλ. Ο Οντόγκου άνοιξε το σκορ στο 7′, απάντησαν οι φιλοξενούμενοι με Λαπαντούλα (39′) και Βιόλα (74′ πεν.). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Οντόγκου.

Μέχρι και λίγο πριν τη συμπλήρωση των καθυστερήσεων η Κάλιαρι είχε σφιχταγκαλιάσει τη νίκη στην έδρα της Σουντιρόλ, προτού πληρώσει μία αμυντική αδράνεια επιτρέποντας στον Οντόγκου να σκοράρει για το τελικό αποτέλεσμα 2-2. Δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την κατοχή μπάλας (63%), ούτε τις ευκαιρίες που δημιούργησε μπροστά από την αντίπαλη εστία.

Αγνοεί τη νίκη σε τέσσερις αναμετρήσεις (0-2-2), την τελευταία φορά που υποδέχτηκε την Πίζα επικράτησε με 3-1 για το Κύπελλο Ιταλίας τον Αύγουστο 2021. “Μοναδικό στόχο μας αποτελεί η νίκη με την Πίζα που θα δώσει και πάλι ενθουσιασμό στους οπαδούς”, είπε ο προπονητής Λιβεράνι.

ΚΑΛΙΑΡΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2,5 στα 2/3 τελευταία παιχνίδια της.

ΠΙΖΑ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (3-1) της Κοζέντσα. Μορουτσάν (12′, 62′) και Μασούκι (45+5′) έκαναν το 3-0 για τους γηπεδούχους, το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ντ’ Ούρσο στο 82′.

Μπήκε με άγριες διαθέσεις στην αναμέτρηση με την Κοζέντσα, σκόραρε στην πρώτη ευκαιρία που δημιούργησε και, τελικά, έφτασε σε μία άνετη και δίκαιη επικράτηση επί της Κοζέντσα (3-1 εντός). Η Πίζα έχει βρει για τα καλά τον αγωνιστικό δρόμο της, παραμένει αήττητη σε επτά αγωνιστικές (3-4-0) και συνεχίζει την αναρρίχηση της στη βαθμολογία.

“Η Κάλιαρι αποτελεί μία από τις κορυφαίες ομάδες του πρωταθλήματος. Δεν σκεφτόμαστε καθόλου τη βαθμολογική θέση μας, ούτε τα πλέι οφ ανόδου”, είπε μεταξύ άλλων ο προπονητής Ντ’ Άντζελο. Θα πρέπει να γυρίσουμε στο μακρινό 1990 για να βρούμε την τελευταία νίκη των “νερατζούρι” επί των Σαρδηνών (1-0 εντός).