16η αγωνιστική

*Αήττητη η Κορίνθιανς στα 21 τελευταία παιχνίδια κόντρα στη Βάσκο ντα Γκάμα, έχοντας 13 νίκες και οκτώ ισοπαλίες.

*Τον Οκτώβριο του 2010 χρονολογείται η τελευταία νίκη της Βάσκο ντα Γκάμα κόντρα στην Κορίνθιανς, με 2-0 για το πρωτάθλημα.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΒΑΣΚΟ ΝΤΑ ΓΚΑΜΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Ιντερνασιονάλ, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τους Άντσον (61′) και Λίνκον (72′), δεχόμενη απλά τη μείωση στο 80ο λεπτό.

Τη δεύτερη διαδοχική της νίκη πανηγύρισε η Βάσκο ντα Γκάμα, μετά και το εντός 2-0 επί της Φορταλέζα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ράφαελ Πάιβα φιλοξενήθηκε από την Ιντερνασιονάλ, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 1-2. Προβλημάτισε μέχρι την ανάπαυλα αλλά απέφυγε τα χειρότερα και ούσα πιο βελτιωμένη στο δεύτερο ημίχρονο, κατάφερε να πάρει σαφές προβάδισμα στο σκορ. Προς το φινάλε δέχθηκε τη μείωση και παρότι “έπαιξε με τη φωτιά”, άντεξε μέχρι τέλους.

Αυτό ήταν και το πρώτο φετινό διπλό που πανηγυρίζει στο πρωτάθλημα, φτάνοντας παράλληλα τους 17 βαθμούς μέχρι τώρα. Αποδίδει κάπως καλύτερα μπροστά στο κοινό της, μένοντας αήττητη στα τέσσερα πιο πρόσφατα από αυτά (2-2-0). Εξέτισαν οι τέσσερις τιμωρημένοι Μαϊκόν, Λούκας Πιτόν, Ούγκο Μόουρα και Ντέιβιντ.

Βάσκο ντα Γκάμα Στατιστικά

*2-3 Goals τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΚΟΡΙΝΘΙΑΝΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-0 από την Κρουζέιρο, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο έκτο λεπτό, δέχθηκε δεύτερο τέρμα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 48′.

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για την Κορίνθιανς, μετά και τη νίκη 3-2 επί της Βιτόρια. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του υπηρεσιακού Ράφαελ Λαρουσία φιλοξενήθηκε από την Κρουζέιρο, στην έδρα της οποίας γνώρισε βαριά ήττα με 3-0. Σε γενικές γραμμές ήταν κατώτερη των περιστάσεων και δεν έδειξε ικανή να διεκδικήσει κάτι καλύτερο. Είχε ισοφαρίσει προσωρινά σε 1-1 προς το φινάλε του ημιχρόνου, αλλά το τέρμα της ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Μετά και από αυτή τη νέα απώλεια, βρίσκεται εντός της επικίνδυνης ζώνης και ψάχνει άμεση αντίδραση. Αγνοεί ωστόσο το διπλό στις οκτώ φετινές εξόδους της (0-2-6), ενώ στις 6/8 δεν κατάφερε ούτε και να σκοράρει. Λεπτομέρειες φαίνεται ότι απομένουν για την πρόσληψη του Ραμόν Ντίαζ για την τεχνική ηγεσία, υπογράφοντας συμβόλαιο μέχρι το τέλος του 2025.