ΑΣΤΡΑ

Εξαιρετικά σ’ ένα ακόμη παιχνίδι μακριά από την Τζιούρτζιου στάθηκε η Άστρα, η οποία παραχώρησε εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Στεάουα. Προηγήθηκε στο 7’ (0-1), έδειξε να ελέγχει πλήρως την κατάσταση, οπισθοχώρησε στην επανάληψη, για να κρατήσει τη νίκη, λύγισε με ισοφάριση στο 64’ της συνάντησης, στα τελευταία λεπτά έμεινε με παίκτη λιγότερο, αλλά δεν κινδύνεψε ουσιαστικά από την αντίπαλο. Συμπλήρωσε τετράδα αγώνων που παραμένει αήττητη (2-2-0), ευρισκόμενη στην πέμπτη θέση με 11 πόντους, στο -5 απ’ την κορυφή και την Κλουζ. Εντός έδρας έχει το απόλυτο (3Χ3) μέχρι στιγμής, σ’ όλα τα παιχνίδια κράτησε το μηδέν παθητικό. Εξέτισε ο Τσιπιρλίου (Επιθετικός, 2, 0), τιμωρημένος ο βασικός και αναντικατάστατος Α. Ιονίτα (Μέσος, 6, 2).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Στεάουα.

Στατιστικό: Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Άστρα σε πρωτάθλημα και Ευρώπη. (δες το στην Goalbet)

Το Άστρα – Ιάσι παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΙΑΣΙ

Από την άλλη πλευρά η Ιάσι εκμεταλλεύτηκε την έδρα της και επικράτησε 2-1 της Ντιναμό Βουκουρεστίου. Έμεινε πίσω στο 9’ (0-1), σταδιακά ανέβασε την απόδοσή της, δημιούργησε επικίνδυνες καταστάσεις στα αντίπαλα καρέ, έφερε το ματς στην ισορροπία στο 80’ (1-1) και έκανε τη μεγάλη ανατροπή στις καθυστερήσεις της συνάντησης (2-1 στο 94’). Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα μετά από την ήττα από την Κλουζ (0-2) και την ισοπαλία με τη Στεάουα (1-1 εντός έδρας), πήρε ψυχολογία μετά τα δύο τελευταία αποτελέσματα και βρίσκεται στην όγδοη θέση με οκτώ πόντους. Μακριά από την έδρα της τρέχει ρεκόρ 1-1-1 (όλα τα παιχνίδια Under 2.5). Τιμωρημένος ο Κάκα (Μέσος, 5, 0).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση για την Ιάσι 2-1 επί της Ντιναμό Βουκουρεστίου.

Στατιστικό: Από 2-3 γκολ συνοδεύτηκαν τα τρία πρόσφατα παιχνίδια της Ιάσι στο πρωτάθλημα.