* Στην Απερτούρα: Παλεστίνο – Αντοφαγάστα 5-1 (15/10)

* Στα 6/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια με γηπεδούχο την Αντοφαγάστα σημειώθηκε Χ ημίχρονο / 2 τελικό.

* Στα 8/10 τελευταία παιχνίδια της Αντοφαγάστα σημειώθηκε over 2,5.

* Η Παλεστίνο έχανε από το ημίχρονο στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.

ΑΝΤΟΦΑΓΑΣΤΑ

Ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της την τελευταία πενταετία (ίσως και περισσότερο) πραγματοποίησε την περασμένη αγωνιστική η Αντοφαγάστα, διαλύοντας με εξαιρετικά εμφατικό 5-0 την Κονσεπσιόν εντός έδρας. Ουσιαστικά, είχε αντίπαλο μέχρι να προηγηθεί, καθώς όταν το έκανε, στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, βρήκε αυτοπεποίθηση και στο δεύτερο ημίχρονο έστησε το δικό της πάρτι στον αγωνιστικό χώρο εκμεταλλευόμενη κάθε λάθος της αντιπάλου της και σκοράροντας άλλα τέσσερα τέρματα. Είναι ξεκάθαρο πως θέλει να συνεχίσει στο δρόμο των επιτυχιών ούτως ώστε να ξεφύγει όσο το δυνατόν γρηγορότερα από τις τελευταίες θέσεις.

«Τα κάναμε όλα σωστά. Η αλήθεια είναι πως σπάνια τυχαίνουν τέτοια παιχνίδια, αλλά εμείς οφείλουμε να συνεχίσουμε με την ακριβώς ίδια νοοτροπία και απέναντι στην Παλεστίνο» δήλωσε ο Φερνάντο Βεργάρα. Έτοιμος για ντεμπούτο εμφανίζεται ο σημαντικός Ορλάντο (Επιθετικός, -), ενώ όλα δείχνουν πως κανονικά θα αγωνιστεί και ο πολύτιμος Ντρογκέτ (Μέσος, 13/1), που ξεπέρασε τον τραυματισμό που αντιμετώπισε. Στον αντίποδα, όμως, οι Μουνιόζ (Αμυντικος, 15/1) και Ντελφίνο (Αμυντικός, 11/1) παραμένουν εκτός, ενώ εξαιρετικά αμφίβολοι δίνονται οι Μπάριος (Μέσος, 13/2) και Ντίαζ (Αμυντικός, 16/0).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με σκορ 5-0 επί της Κονσεπσιόν για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Στα 8/10 τελευταία παιχνίδια της σημειώθηκε over 2,5 (Παίξτο στην Interwetten).

Το ΑΝΤΟΦΑΓΑΣΤΑ – ΠΑΛΕΣΤΙΝΟ παίζει στην Interwetten

ΠΑΛΕΣΤΙΝΟ

Στην αντίπερα όχθη, μια ματιά στον βαθμολογικό πίνακα καθιστά ξεκάθαρη την ανάγκη της Παλεστίνο να αρχίσει σιγά-σιγά να κερδίζει, προτού δεν μπορεί να βάλει «φρένο» στην κατηγορία και εμπλακεί σε μια πολύ δύσκολη «μάχη» για την αποφυγή του υποβιβασμού. Αν μετά τις δύο πρώτες αγωνιστικές με τις ισάριθμες ήττες από Κονσεπσιόν (2-1 εντός έδρας) και Ουατσιπάτο (3-2 εκτός έδρας) δεν ήταν ξεκάθαρο ότι δεν «πατάει» καλά, μετά την εντός έδρας ήττα με σκορ 2-0 από την Άουνταξ Ιταλιάνο, το έχουν αντιληφθεί όλοι. Η αλήθεια είναι πως γι’ ακόμη ένα παιχνίδι δεν εκτέθηκε ιδιαίτερα, όμως από την άλλη ο απολογισμός των τριών ηττών στα τρία πρώτα παιχνίδια της Κλαουσούρα, δεν μπορεί παρά να θεωρηθεί στοιχείο για έντονο προβληματισμό.

«Είναι πολύ χρήσιμο το ξεκίνημα μας για να γίνουμε ξανά ταπεινοί και να πετάξουμε την όποια αλαζονεία από πάνω μας» δήλωσε με νόημα ο Νικολάς Κόρδοβα. Ο τελευταίος θα πρέπει να βρει αντίδοτο στην απουσία του Καμπαγέρο (Επιθετικός, 3/0), ο οποίος αποβλήθηκε απέναντι στην Άουνταξ και θα χάσει την τρέχουσα αγωνιστική, ενώ δεν μπορεί να υπολογίζει, επίσης, στον τραυματία Ροσέντε (Αμυντικός, 10/2), αλλά και στον Γκουτιέρες (Μέσος, -), που έχει υποχρεώσεις με την εθνική Ελπίδων του Καναδά.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα με σκορ 2-0 από την Άουνταξ Ιταλιάνο για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Έχανε από το ημίχρονο στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.